December 22, 2024
Економіка

Акції "Кернела" подешевшали до історичного мінімуму в останній день прийому заявок на додаткову емісію

Сер 29, 2023

Київ. 28 серпня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Курс акцій агрохолдингу “Кернел” на Варшавській фондовій біржі в понеділок, в останній день приймання заявок на дорозміщення акцій на суму до $60 млн, впав ще на 6,38%, а за тиждень після оголошення про дорозміщення – на 24,9%.

Згідно з інформацією на сайті біржі, акції “Кернела” котирувалися на закриття торгів у понеділок за курсом PLN11 ($2,66 за поточним курсом) за штуку, що є історичним мінімумом з моменту IPO компанії в 2007 році, коли акції було продано інвесторам по PLN24 за штуку.

Загалом було укладено 531 транзакцію зі 102,22 тис. акцій, що є достатньо високим показником.

Поточна ціна відповідає капіталізації близько $223,8 млн.

Наразі в обігу перебувають 84 млн 31,23 тис. акцій, проте в проспекті майбутнього розміщення “Кернел” допустив продаж до 216 млн акцій, що разом з іншими умовами пропозиції викликало підозри міноритарних акціонерів у спробі мажоритарія Андрія Веревського розмити їхню частку.

Відомий в Україні інвестор Павло Бойко, засновник Gonzo Invest, який свого часу домігся позитивного рішення в українських судах у спорі про сквіз-аут на Авдіївському коксохімзаводі “Метінвесту”, різко розкритикував дії мажоритарія і CEO “Кернел” Андрія Веревського. Він закликав міноритаріїв об’єднуватися для протидії можливому розмиванню акцій у результаті додемісії з подальшим їх примусовим викупом.

Як випливає з інформації в спеціально створених спільнотах, усі заявки дрібних інвесторів на купівлю акцій додаткової емісії відхилили, оскільки її умовою є участь лише кваліфікованих інвесторів, однак такі приватні інвестори сподіваються використати факт відмови в подальших скаргах на “Кернел” фінансовим регуляторам і судам.

Згідно з проспектом, заявки приймалися до вечора 28 серпня. До 31 серпня учасники розміщення мають внести необхідний для купівлі акцій депозит, а розміщення закривається 4 вересня. При цьому в разі, якщо подана сума менша за $50 млн, рада директорів може скасувати розміщення.

“Кількість акцій і ціну випуску буде визначено в процесі формування книги заявок, організованому за правилами голландського аукціону (зі зниженням ціни – ІФ-У), з урахуванням обмежень, що випливають зі статутного капіталу компанії”, – йшлося в повідомленні “Кернела”.

Уточнювалося, що компанія має намір використовувати виручені від розміщення кошти головним чином для скорочення заборгованості, як того вимагають її кредитори. “Кернел” днями оцінив втрати від російських обстрілів у липні-серпні щонайменше у $32 млн, зазначивши, що на відновлення зруйнованої та пошкодженої інфраструктури у деяких випадках знадобиться щонайменше 12 місяців.

Компанія також повідомила, що, беручи до уваги продовження війни Росії проти України, навесні 2023 року ініціювала перед кредиторами продовження терміну відстрочки погашення основної суми боргу ще на рік – до 30 червня 2024 року, але продовжує виплачувати відсотки.

Станом на 31 липня “Кернел” мав $1 млрд 445 млн відсоткового боргу (основна сума банківських кредитів і єврооблігацій, за винятком нарахованих відсотків і лізингових зобов’язань), $1 млрд 148 млн грошових коштів та їхніх еквівалентів і $327 млн товарних запасів.

Агрохолдинг “Кернел” до війни посідав перше місце у світі за виробництвом соняшникової олії (приблизно 7% світового виробництва) і її експортом (приблизно 12%). Є одним із найбільших виробників і продавців бутильованої олії в Україні. Крім того, займається вирощуванням агропродукції та її реалізацією.

Найбільший співвласник “Кернела” через Namsen Ltd. – український бізнесмен Андрій Веревський, який цього року в рамках викупу і делістингу агрохолдингу з Варшавської фондової біржі збільшив свою частку з 41,3% до 74,05%: 12 травня було викуплено 30 млн 248,449 тис. акцій із заявлених Namsen 52 млн 57,219 тис. за ціною PLN18,5 за акцію (близько $4,47 за тодішнім курсом), що виводило на загальну ціну викупу близько $136,1 млн.

Ще 7,86% акцій перебувають у власності самого емітента.

Наразі компанія очікує вердикту польського регулятора на заяву про делістинг, проти якого виступає низка міноритарних акціонерів.

Чистий прибуток “Кернела” за дев’ять місяців 2023 ФР (липень-2022 – березень-2023) зріс на 36% – до $437 млн за падіння виручки на 45% – до $2,715 млрд.

Джерело: https://www.facebook.com/pavel.boyko.58