September 20, 2024
Бібліотека

Як поділити майно, яке знаходиться на тимчасово непідконтрольній Україні території?

Чер 2, 2023
До нашої ГО Східноукраїнський центр розвитку місцевої демократії юридичної приймальні в м. Тернопіль за консультацією звернулась Ніна З., ВПО з Донеччини. Вона розірвала шлюб ще до повномасштабної війни, але майно з чоловіком не поділила. Їх спільне майно залишилося на тимчасово непідконтрольній Україні території. Її чоловік залишився там же.
 
Після наданих юридичних консультацій нашим юристом Юрий Феленко, пані Ніна вирішила звернутися до суду за розподілом майна свого подружжя.
 
Законодавчі роз’яснення!
 
Кожне розлучення супроводжується поділом майна, яке придбало подружжя під час шлюбу. Відповідно до статті 60 Сімейного кодексу України майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини самостійного заробітку (доходу). Це означає, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя, а отже підлягає поділу у разі розлучення.
 
Через війну багато людей змушені були покинути свої домівки й тікати від бойових дій та окупації в безпечніші регіони України.
 
Насправді немає перешкод щодо поділу майна подружжя, що розташоване на тимчасово окупованій території. Ви можете поділити його згідно з чинним законодавством України на підконтрольній Україні території. Але те, як швидко ви його поділите, залежить від способу, який ви виберете.
 
Загалом є два шляхи поділити майно подружжя: добровільний та судовий.
 
Судовий спосіб поділу майна!
 
Найбільше питань щодо поділу майна подружжя виникає, коли у його складі є нерухоме майно, наприклад квартира чи житловий будинок. Внутрішньо переміщеним особам варто звернути увагу на те, що позов про поділ спільного нерухомого майна подружжя потрібно подавати до районного, міськрайонного чи міського суду за місцем знаходження такого майна або його основної частини. Але якщо воно ще тимчасово окуповане, то зрозуміло, що ви не зможете подати позов до такого суду, адже на тимчасово окупованих територіях України фактично не діє українське законодавство.
 
Для того щоб переселенці могли реалізувати своє право на звернення до суду, суди з тимчасово окупованих територій змінили свою підсудність та розташувались в іншому місті, на підставі розпоряджень Верховного Суду. Тому ВПО передусім варто з’ясувати до якого суду подавати позовну заяву.
 
У цілому ж процедура поділу майна подружжя, зокрема нерухомого, яке розташоване на тимчасово окупованій території України, відбувається з урахуванням нормативно-правових актів України.
 
Яке майно не ділиться під час розлучення?
 
Майно, що належить одному з подружжя на праві особистої приватної власності, поділу не підлягає.
 
Відповідно до ст. 57 Сімейного кодексу України приватною власністю дружини чи чоловіка є:
– майно, набуте до укладення шлюбу
– майно, куплене за час шлюбу, але за власний кошт
– майно, отримане на підставі договору дарування або в порядку наслідування.
 
Крім того, особистою приватною власністю дружини та чоловіка є речі індивідуального користування (навіть якщо вони були придбані за рахунок загальних коштів); премії, нагороди за особисті нагороди; кошти, отримані як відшкодування за втрату (ушкодження) особистих речей, і навіть компенсація моральної шкоди; страхові суми, отримані за обов’язковим особистим страхуванням, а також з добровільного особистого страхування (при використанні особистих коштів).
 
У зв’язку з фактичним припиненням шлюбних відносин суд може визнати особистою приватною власністю дружини, чоловіка майно, придбане ними за час їхнього окремого проживання. Також, при придбанні подружжям майна не лише за загальні, а й особисті кошти частка у цьому майні, відповідно до розміру особистого внеску, є приватною власністю чоловіка, дружини.
 
Поділ майна здійснюється з урахуванням вартості речей, які належать подружжю на праві спільної власності, а також розміру їх кредиторських вимог та боргових зобов’язань.
 
Поділ майна подружжя здійснюється в два етапи:
– по-перше, суд визначає розмір часток чоловіка та жінки в праві на майно;
– по-друге, здійснює поділ майна відповідно до встановлених часток.
 
Вартість!
Відповідно до Наказу Мінфіну України від 07.07.2012 № 811 та пп. “е” п. 3 ст. 3 Декрету КМУ від 21 січня 1993 року № 7-93 “Про державне мито” та , за посвідчення договору поділу майна державне мито справляється в розмірі 1 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, незалежно від вартості, яка зазначена у договорі.
 
Як поділити бізнес під час розлучення?
Поділ земельної ділянки під час розлучення!

ВАЖЛИВО!!! При визначенні розміру часток кожного з подружжя суд виходить з того, що відповідно до законодавства частки майна дружини та чоловіка є рівними (ч. 1 ст. 70 СК). Це правило не змінюється і в тому разі, якщо один із подружжя не мав з поважних причин (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу) (ч. 1 ст. 60 СК).

Інші деякі аспекти щодо розлучення в умовах війни.
 
Нагадуємо!
Отримати безкоштовну допомогу можна онлайн та телефоном, а також звернувшись до нас з особистим візитом.
 
Графік роботи нашого пункту:
– Години прийому: 10:00 – 14:00
– Дні прийому: понеділок – п’ятниця
– Телефон: 066 30 22 771
 
Особисту консультацію можна отримати за адресою: м. Тернопіль, вул. Тарнавського 7А (понеділок), вул. Текстильна 28, оф. 1 (вівторок-п’ятниця).
 
Також в рамках діяльності Ukrainian Coalition for Legal Aid Всеукраїнської коаліції з надання правової допомоги працює єдина інформаційна “гаряча лінія” з питань, пов’язаних з правовими проблемами внутрішньо переміщених осіб та документуванням воєнних злочинів. Спеціалісти “гарячої лінії” доступні для консультацій кожного робочого дня з 10:00 до 17:00 за телефоном: 0 800 30 15 16*
 
Віримо в перемогу України!
 
Діяльність відбувається в рамках проекту «Посилення демократичного врядування в Центральній та Північній Україні», який реалізує Ukrainian Coalition for Legal Aid Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги за підтримки National Endowment for Democracy.
*дзвінки в межах України безкоштовні зі стаціонарних телефонів та мобільних будь-яких оператор