December 27, 2024
Політика

ЄК погодила виділення EUR100 млн допомоги прифронтовим країнам, які постраждали від напливу українського зерна

Чер 26, 2023

Київ. 26 червня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Держави-члени ЄС у понеділок затвердили пакет підтримки фермерам Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини, які постраждали від напливу українського зерна, у розмірі EUR100 млн, повідомляється на сайті Європейської Комісії (ЄК).

Згідно з повідомленням, пакет підтримки в розмірі EUR100 млн для фермерів прифронтових країн передбачає виділення Болгарії EUR9,77 млн, Угорщині EUR15,93 млн, Польщі EUR39,33 млн, Румунії EUR29,73 млн і Словаччині EUR5,24 млн.

“Фермери з цих п’яти держав-членів стикаються з проблемами, пов’язаними з вузькими місцями в логістиці після великого імпорту сільгосптоварів з України (…) Спільна координаційна платформа також працює над поліпшенням товарообігу між Європейським Союзом і Україною дорогами солідарності”, – зазначили в Єврокомісії.

Єврокомісар із сільського господарства ЄС Януш Войцеховський у своєму твіттері привітав сьогоднішнє “переважно позитивне рішення” щодо другого пакета заходів підтримки фермерів зазначених країн, він наголосив, що затверджені EUR100 млн дозволено поєднати з державним фінансуванням до 200%.

Він також повідомив, що очікує від Єврокомісії узгодження третього пакета допомоги – на підтримку фермерів 22 країн, які постраждали від несприятливих кліматичних явищ.

“Низка заходів, зокрема можливість більш високих авансових платежів, мають підтримати фермерів, які постраждали від несприятливих кліматичних явищ”, – зазначено також у повідомленні Комітету з сільського господарства ЄС.

У рамках третього пакета Комісія з сільського господарства та розвитку сільських регіонів Європейської Комісії (ЄК) запропонувала мобілізувати додаткове фінансування Європейського Союзу в розмірі EUR330 млн і спрямувати його аграріям із з Бельгії, Чехії, Данії, Німеччини, Естонії, Ірландії, Греції, Іспанії, Франції, Хорватії, Італії, Кіпру, Латвії, Литви, Люксембургу, Мальти, Нідерландів, Австрії, Португалії, Словенії, Фінляндії та Швеції, які також, як наголошується, окрім несприятливих кліматичних явищ, постраждали і від різних проблем, пов’язаних із ринком і торгівлею.

Як повідомляється на сайті ЄК, згідно з поданням профільного комітету ЄК, ці країни отримають виняткову підтримку в розмірі EUR330 млн з бюджету Єдиної сільськогосподарської політики (CAP) ЄС.

Єврокомісія також дозволила цим доповнити підтримку ЄС до 200% зі своїх національних фондів. Очікується, що цей захід буде узгоджено державами-членами ЄС на наступному засіданні комітету зі спільної організації сільгоспринків, а платежі за обидва пакети підтримки буде здійснено до 31 грудня 2023 року.

Як повідомлялося, заборона ЄС на імпорт пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику з України набрала чинності 2 травня і замінила односторонні рішення про заборону імпорту, запроваджені прикордонними з Україною країнами, зокрема Польщею, Болгарією, Угорщиною та Словаччиною, на порушення Угоди про асоціацію та внутрішніх норм Євросоюзу ще з 28 квітня.

Як зазначав ЄС, Болгарія, Угорщина, Польща та Словаччина зобов’язалися скасувати односторонні заходи щодо цих та всіх інших видів агропродукції походженням з України, а також вільно пропускати транзит.

Єврокомісія 5 червня продовжила до 15 вересня обмеження на імпорт пшениці, кукурудзи, ріпаку, насіння соняшнику з України до Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини, вважаючи, що спровоковані таким імпортом проблеми ще не подолано. У новому регламенті відсутня можливість постачати на ринки зазначених країн цих зернових та олійних за контрактами, укладеними до 2 травня.

Виділення фермерам п’яти постраждалих прифронтових країн EUR100 млн урядам Польщі, Словаччини, Румунії, Угорщини та Болгарії стало другим заходом підтримки фермерів ЄС із дозволом збільшити затверджене фінансування з власних бюджетів.

Джерела: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/IP_23_3189