October 30, 2024
Економіка

В Україні понад 30,5 тис. PEP – НБУ

Сер 8, 2023

Київ. 8 серпня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Голова Національного банку України Андрій Пишний на зустрічі з 30 найбільшими банками зазначив численні приклади необґрунтованої відмови в послугах політичним діячам та їхнім близьким (Politically Exposed Persons, PEP), яких станом на 1 квітня у країні налічувалося понад 30,5 тис. із рахунками у 58 банках, повідомляє регулятор на фейсбук-сторінці.

“Формальний підхід із необґрунтованим встановленням високого рівня ризику або безпідставною відмовою в обслуговуванні, або навпаки, з ігноруванням належності клієнта до PEP є неприпустимим”, – зазначив НБУ.

За словами директорки департаменту фінансового моніторингу Національного банку Анни Липської, під час встановлення ділових відносин із PEP та їх обслуговування банки зобов’язані застосовувати ризик-орієнтований підхід і вони нестимуть відповідальність за його неналежне використання.

Вона нагадала, що фінустанови зобов’язані оновити ризик-орієнтовані процедури встановлення ділових відносин із PEP та їхнього подальшого обслуговування і приділяти належну увагу навчанню персоналу, щоб запобігати порушенням.

Як вважає Липська, внесені нещодавно зміни до Положення про здійснення банками фінансового моніторингу мають зробити такий формальний підхід неможливим.

Зазначається, що додатковим стимулом є підвищення Національним банком граничного розміру штрафів за порушення фінансового моніторингу, зокрема за встановлення необґрунтованого рівня ризику та вжиття непропорційних заходів щодо PEP.

Пишний також додав, що питання фінансового моніторингу, обслуговування PEP є важливою частиною меморандуму з Міжнародним валютним фондом.

Як повідомлялося, одним зі структурних маяків програми розширеного фінансування EFF із МВФ є внесення до кінця вересня поправок до закону про фінмоніторинг і боротьбу з відмиванням коштів, щоб відновити посилені заходи належної обачності щодо політично значущих осіб (PEP) відповідно до ризик-орієнтованого підходу, що відповідає стандартам FATF. Минулого року такі заходи було скорочено з довічних до трьох років.

Уряд вніс відповідний законопроєкт №9269 до Ради на початку травня, профільний комітет того самого місяця рекомендував включити його до порядку денного й ухвалити його за основу, однак далі поки що проєкт не пішов.

Джерело: https://www.facebook.com/NationalBankOfUkraine/posts/674937341343582