Експорт агропродукції за липень-2023 скоротився на 29% – УКАБ
Київ. 2 серпня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Експорт продукції аграрного сектору України в липні 2023 року скоротився на 29% порівняно з червнем – до 3,7 млн тонн унаслідок неможливості перетину транспортом кордону через черги, повідомив Український клуб аграрного бізнесу (УКАБ).
“Невтішні результати експорту насамперед пояснюються зупинкою роботи “зернового коридору” 18 липня, а також його низькою активністю ще до припинення терміну дії. У липні 2023 року цим каналом було експортовано лише 292 тис. тонн (агропродукції – ІФ-У). Також негативний вплив на обсяги експорту чинили обстріли Росією інфраструктури річкових портів Дунаю”, – йдеться в повідомленні.
У структурі експорту сільгосппродукції в липні порівняно з червнем аналітики УКАБ відзначили 40-відсоткове скорочення вивезення зернових культур (2,3 млн тонн), де на частку кукурудзи припало 51% поставок, пшениці – 36%, ячменю – 13%.
Падіння показника на 12% показали також витягнуті при виготовленні рослинних олій макухи: їх у липні експортовано 320,7 тис. тонн. На частку соняшникової макухи припав 91%, соєвої – 9%.
Водночас аналітики відзначили зростання на 37% експорту олійних культур – до 330 тис. тонн. На частку ріпаку припало 73%, соєвих бобів – 23%, насіння соняшнику – 3%.
Позитивну динаміку, згідно з даними УКАБ, продемонстрував і експорт рослинних олій – 549,4 тис. тонн, що на 7% вище від червневого показника. Частка соняшникової олії становила 92%, ріпакової та соєвої – по 4%.
“Найбільше падіння обсягів експорту продемонстрували позиції, що мають значну вагу за відносно невисокої вартості. Здебільшого вони експортувалися в рамках дії “Чорноморської зернової ініціативи”. Це зернові культури та макухи”, – наголосили в бізнес-асоціації.
Зростання обсягу експорту олійних культур аналітики пояснили початком збору врожаю і стартом його вивезення з країни.
“Відсутність можливості експорту через морські порти, руйнування інфраструктури морських портів Одеської області та річкових портів Дунаю, ризик продовження заборони на імпорт низки української агропромислової продукції до сусідніх країн ЄС дуже негативно позначається на нашому подальшому експорті. Ми зможемо вивозити продукцію не тоді, коли цього потребує світ, а тоді, коли матимемо змогу, при цьому зі значно більшими логістичними витратами”, – резюмували в УКАБ, водночас наголосивши: відновлення вільного судноплавства необхідне як Україні, так і світу.
Джерело: https://www.ucab.ua/ua/pres_sluzhba/novosti/eksport_ukrainskoi_agroproduktsii_v_lipni_znizivsya_na_tretinu