Кабмін передав НБУ конфісковані у "Московської біржі ММВБ-РТС" 1,44% акцій "Розрахункового центру"
Київ. 17 серпня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Активи ПАТ “Московська біржа ММВБ-РТС” в Україні у вигляді 1,44% акцій єдиної в країні клірингової організації “Розрахунковий центр з обслуговування договорів на фінансових ринках” (РЦ, Київ), конфісковані в дохід держави, передані в управління Національному банку, якому належить 83,549104% акцій РЦ.
Відповідне розпорядження №706 Кабінет Міністрів ухвалив 15 серпня “для ефективного управління зазначеними активами та розвитку системно важливого учасника інфраструктури ринку капіталу, зокрема шляхом впровадження передових практик корпоративного управління”.
Рішення про стягнення зазначеного активу Вищий антикорупційний комітет ухвалив 19 квітня цього року. Уточнено, що загальна номінальна вартість акцій становить 2,978 млн грн.
Голова Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) Руслан Магомедов нещодавно в інтерв’ю “Лізі” знову повідомив про плани залучення інституціонального іноземного інвестора до РЦ і Національного депозитарію України, зокрема й за рахунок продажу йому акцій, що належать Нацбанку.
Як повідомлялося, 14 жовтня 2013 року набув чинності новий закон про депозитарну систему, який передбачав поділ розрахунково-клірингової функції та депозитарного обліку, які раніше поєднував комерційний депозитарій ВДЦП і його конкурент – підконтрольний державі НДУ.
Щодо Розрахункового центру закон встановив, що на першому етапі основним акціонером цієї структури, що створюється у вигляді ПАТ зі статутним капіталом, щонайменше, 100 млн грн, буде Нацбанк, частка якого має перевищувати 75%, однак згодом, через п’ять років, вона може знизитися до 25%+1 акція. Іншими акціонерами можуть бути професійні учасники фондового ринку та міжнародні депозитарно-клірингові установи.
Національний банк вирішив створити РЦ на базі ВДЦП. Частка НБУ в РЦ становить 83,549104%. Іншим акціонерам – одній фізичній і 29 юридичним особам – належить 16,450896% акцій.
“Московська біржа” раніше також володіла великими частками у двох із трьох провідних українських фондових біржах – ПФТС і “Українська біржа”, а програмне забезпечення (ПЗ) “МосБіржі” було основою для ПЗ УБ, однак після першого потрапляння “МосБіржі” під українські санкції 2018 року УБ перейшла на власне ПЗ.
Нові санкції проти “Мосбіржі” було введено указом від 19 лютого цього року.