Мовний омбудсмен закликав Міносвіти посилити контроль за дотриманням мовного законодавства в коледжах та університетах
Київ. 17 серпня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь закликав Міністерство освіти і науки посилити контроль за дотриманням мовного законодавства в закладах фахової передвищої та вищої освіти.
“Порушення мовного законодавства в українських коледжах та університетах негативно впливає на імідж сфери освіти і науки в цілому. Незалежно від форми власності проблеми однакові: керівники приділяють недостатньо уваги українській як мові освітнього процесу. Переконаний, що Міністерство володіє всіма інструментами для усунення виявлених нами недоліків. Зустріньмо новий 2023/2024 навчальний рік без жодних ризиків і загроз державній мові!” – наводить слова Креміня пресслужба мовного омбудсмена.
Зазначається, що у 2023 році з метою виявлення, усунення та недопущення надалі порушень законодавства про державну мову уповноваженим завершено або триває проведення 11 заходів державного контролю щодо закладів вищої освіти, під час яких виявлено порушення закону “Про забезпечення функціонування української мови як державної”.
Зокрема, порушення стосуються: статті 9, у якій зазначено, що керівники закладів освіти всіх форм власності мають володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків зобов’язані; статті 21, якою закріплено, що мовою освітнього процесу є державна мова; статті 29, яка регламентує, що мовою публічних заходів є державна мова.
Згідно з повідомленням, заходи держконтролю щодо застосування державної мови відбувалися в 11 закладах освіти: у Київському фаховому коледжі зв’язку; “Білгород-Дністровському медичному фаховому коледжі”; Одеській академії неперервної освіти Одеської обласної ради; Міжнародному науково-технічному університеті імені академіка Юрія Бугая; Національному університеті “Чернігівський колегіум” імені Т. Г. Шевченка; Вищому навчальному закладі “Київська академія прикладних мистецтв”; Державному податковому університеті; Національній музичній академії України імені П.І. Чайковського; Національному університеті “Одеська юридична академія”; Одеському національному університеті ім. І.І.Мечникова; Одеському національному економічному університеті.
У відомстві також розповіли, що 2023 року стосовно 14 науково-педагогічних працівників вищої освіти складено протоколи про порушення закону про державну мову.