November 29, 2024
Економіка

ОЗП 2023/2024 проходитиме приблизно за сценарієм минулого – енергоексперт

Сер 9, 2023

Київ. 9 серпня. ЕНЕРГОРЕФОРМА – Проходження осінньо-зимового періоду (ОЗП) 2023/2024 рр. нагадуватиме сценарій останнього опалювального сезону, що відбувався в умовах постійних масованих обстрілів енергосистеми, вважає директор Центру досліджень енергетики (ЦДЕ) Олександр Харченко.

“Майбутній ОЗП пройде ближче до нетрадиційної форми – нашого останнього ОЗП. Очікування, щонайменше, в енергетичній індустрії, такі, що в жовтні-листопаді відновляться атаки на нашу енергетичну систему: як на високовольтні мережі, так і на генераційні потужності”, – сказав він на брифінгу в Медіа-центрі в Києві в середу.

За словами експерта, саме такий прогноз і формує підхід до підготовки до ОЗП, коли увагу сфокусовано не на накопиченні палива, а на відновленні й посиленні захисту енергетичних об’єктів.

При цьому він зазначив, що “ситуація з паливом хороша”, а його накопичення триває. Більшою проблемою, вважає Харченко, може бути дефіцит потужності, яка могла б використовувати це паливо.

Водночас експерт звернув увагу на той факт, що важке високовольтне обладнання не вдалося вчасно виготовити й доставити в Україну через тривалий процес його випуску.

“Якщо перші великі трансформатори надійдуть тільки в серпні, то далі їхній стійкий потік почнеться наприкінці жовтня і продовжиться в листопаді-грудні, коли за контрактами вони почнуть прибувати в досить великій кількості”, – сказав Харченко. На його думку, з одного боку це погано, оскільки їх не вдасться встановити до початку ОЗП, але водночас українська енергосистема матиме резерви для відновлення в разі відновлення ворожих атак.

Найскладнішою він назвав ситуацію з підготовкою до ОЗП теплової генерації.

“У ТЕС, які в державному секторі, дуже складно з ремонтами і з ефективністю роботи “Центренерго”, як і в приватному. ДТЕК, який є головним гравцем, не отримує багато технічної допомоги від донорів, оскільки це приватна компанія, вона має фінансові проблеми, як і вся енергоіндустрія, яка досить потужно недофінансована з цілої низки причин”, – пояснив Харченко.

“Але все-таки ремонти тривають, триває певна “канібалізація” розбитих блоків. Упевнений, що енергетики роблять усе можливе, щоб правильно підготуватися”, – зазначив він.

Станції “Енергоатому”, які розташовані на підконтрольній Україні території, за словами Харченка, “від обстрілів не потерпали”, а “Укргідроенерго” досить інтенсивно проводить ремонти.

“Також триває робота, зокрема, щодо посилення фізичного захисту і додаткових фізичних бар’єрів від ударів. Але треба очікувати дуже складну зиму”, – попередив директор ЦДЕ.

Він також акцентував увагу на містах, підготовку до зими в яких потрібно проводити максимально ретельно, оскільки вони перебувають у зоні ризику можливого обмеження енергопостачання.

“Велика ймовірність того, що генератори знадобляться в найуразливіших регіонах, а такими сьогодні є Київ, Одеса, Харків, значною мірою – Львів і Запоріжжя, а також Житомир. Можна назвати ще кілька міст, які розташовані в зоні підвищеного ризику через те, як влаштовані високовольтні мережі навколо них і їхні внутрішньоміські мережі”, – поділився своїм баченням ситуації Харченко.

За його словами, саме в цих містах принципово важливим є автономне живлення для критичної інфраструктури, крім цього, жителям багатоповерхівок потрібно думати про оснащення генераторами внутрішньобудинкової інфраструктури.