Супутники зафіксували гігантський шлейф метану над свердловиною "Бузачі нафта", яка горить у Казахстані, – ЗМІ
Київ. 3 серпня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Французькі вчені з геоаналітичної компанії Kayrros SAS помітили із супутника хмари метану над територією, де майже два місяці горить свердловина ТОВ “Бузачі нафта” на нафтогазовому родовищі Каратурун Східний (на заході Казахстану).
За оцінками Kayrros, швидкість викидів із майданчика становить від 35 до 107 тонн метану на годину, повідомляє агентство Bloomberg.
“Якщо це так, то метан, що безперервно вивергається з цього місця з 9 червня, завдав такої ж короткострокової шкоди клімату, як і щорічні викиди приблизно 814 тис. автомобілів в США в нижній частині діапазону і 2,49 млн автомобілів у верхній частині діапазону”, – пише видання з посиланням на Kayross.
У компанії заявили, що це, ймовірно, найбільший витік метану з одного джерела цього року.
Зазначається, що метанові шлейфи спостерігали два супутники – Sentinel-5P Європейського космічного агентства, який розроблено спеціально для виявлення метану, і Prisma Італійського космічного агентства.
У ТОВ “Бузачі нафта” заявляють, що на супутникових знімках, ймовірно, видно хмари гарячої пари з мінімальними слідами парникових газів.
“За даними проб повітря, які майже щотижня робляться, концентрація шкідливих речовин, включно з метаном, не перевищує допустимих показників”, – пояснили в ТОВ “Бузачі нафта” виданню Energy Monitor.
Однак європейські дослідники не згодні з цим твердженням.
“Вкрай малоймовірно, що водяну пару буде помилково прийнято за метан на кількох зображеннях, отриманих двома гіперспектральними супутниками, дуже висока спектральна роздільна здатність яких не залишає сумнівів у природі спостережуваного газу”, – цитує Bloomberg заяву Kayrros.
Як повідомлялося, пожежа на родовищі Каратурун Східний почалася 9 червня: під час підйому бурильного інструменту стався викид газо-водяної суміші, що перейшов у відкритий газовий фонтан на свердловині №303. Почалася пожежа. Навколо свердловини утворився кратер діаметром 15 м, завглибшки понад 2 м, який не дав змоги використовувати протипожежне обладнання.
Для гасіння пожежі фахівці ТОВ “Бузачі нафту” 24 липня почали бурити похилу свердловину завглибшки 1,2 км, загалом їх планують пробурити 2 – для відводу газу на керований факел і для заливки води або бурового розчину, щоб зупинити горіння. Пожежу планують загасити в жовтні.
Раніше головний геолог ТОВ “Бузачі нафта” Олександр Касьяненко заявляв у ЗМІ, що газ, який горить, містить до 99% метану і під час згоряння не завдає значної шкоди екології.
Спочатку влада регіону повідомила, що НП сталася на родовищі Каратурун Південний. Водночас пізніше в ТОВ “Бузачі Нафта” пояснили, що Каратурун Південний – це назва ділянки, яка розташована на контрактній території родовища Каратурун Східний.
ТОВ “Бузачі нафта” – незалежна компанія з розвідки, розробки та видобутку нафти і природного газу. Працює на Каратурунській групі родовищ.
Нафтогазове родовище Каратурун Східний розташоване в Мангістауській області в північно-західній частині півострова Бузачі і займає прибережну частину затоки Комсомолець.