November 26, 2024
Економіка

Україна отримає від програми розвитку транспортної мережі ЄС кошти для розбудови ПП із чотирма європейськими країнами

Чер 23, 2023

Київ. 23 червня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Подані Україною проєкти розвитку прикордонних переходів (ПП) з Польщею, Румунією, Словаччиною та Угорщиною схвалено у фіналі конкурсного відбору Програми ЄС “Механізм “Сполучення Європи” (Connecting Europe Facility, CEF), повідомила пресслужба АТ “Укрзалізниця” (УЗ).

“Європейській Союз інвестує в розбудову залізничної інфраструктури України. Ці кошти надаються в рамках фінансового інструменту Connecting Europe Facility (CEF) для розвитку прикордонних переходів з Республікою Польща, Румунією, Словацькою Республікою та Угорщиною”, – йдеться в повідомленні.

Згідно з ним, кошти спрямують на розвиток пунктів пропуску Ягодин-Дорогоуськ і Мостиська ІІ – Медика (держкордон Польщі). Заплановано розбудову пунктів пропуску Чоп-Чєрна над Тисою (держкордон Словаччини) і Чоп-Захонь (держкордон Угорщини). “Планується розбудувати інтермодальний термінал та прилеглу інфраструктуру на станції Чоп”, – зазначено в повідомленні.

Заплановано також реконструкцію станційних колій 1 435 мм на станціях “Вадул-Сірет” і “Глибока-Буковинська” в межах спільних проєктів із Румунією.

Розміру схваленого фінансування CEF на реалізацію проєктів не повідомляють, але УЗ зазначала в заявці EUR47 млн.

“Вперше в історії ЄС безповоротно виділяє кошти на реалізацію залізничних проєктів в Україні. Ми розвиватимемо найперспективніші переходи з країнами ЄС, інфраструктура яких потребує модернізації”, – наводить слова голови правління УЗ Євгена Лященка пресслужба.

Він наголосив, що Україна активно працює над інтеграцією своєї залізничної інфраструктури в Європейський Союз. “Реалізацію низки таких проєктів ми вже розпочали, але зараз нам необхідна системна підтримка наших міжнародних партнерів та фінансових інституцій”, – зазначив Лященко.

Із посиланням на директора департаменту стратегії та трансформації УЗ Олега Яковенка повідомляють, що наступний пакет проєктів буде подано на конкурс у вересні. Він пояснив, що під час участі в нинішньому конкурсі заявки надсилали разом із сусідніми країнами, оскільки CEF – новий інструмент для України та УЗ.

“Наступна подача проєктів відбудеться вже у вересні цього року, і тут вже ми самі визначимо та запропонуюємо ЄС проєкти для інвестицій. У планах – розвиток залізничних коридорів TEN-Т з євроколією 1 435 мм для розвитку вантажного та пасажирського сполучення з Євросоюзом”, – розповів Яковенко.

Раніше повідомлялося, що в червні у Львові віцепрем’єр-міністр – міністр відновлення Олександр Кубраков та єврокомісарка Адіна Велян уклали Угоду про участь України в програмі ЄС “Механізм “Сполучення Європи” (CEF)”, що відкриває Україні дорогу до фінансування в межах цієї програми, загальний бюджет якої до 2027 року становить близько EUR21 млрд.

Зазначалося, що кошти від CEF використовуватимуть насамперед для розвитку експортної логістики на західних кордонах. Зокрема для збільшення пропускної спроможності автомобільних і залізничних пунктів.

Фінансування проєктів, поданих на CEF, передбачає, що половину вартості компенсує країна-заявниця за рахунок власних джерел або міжнародних фінансових організацій, а 50% фінансування забезпечують у межах програми.

Інструмент Connecting Europe Facility (CEF) для транспорту – інструмент фінансування для реалізації політики європейської транспортної інфраструктури. Він спрямований на підтримку інвестицій у будівництво нової транспортної інфраструктури в Європі або відновлення та модернізацію наявної.

Цілі політики Транс’європейських транспортних мереж (TEN-T) передбачають створення до 2030 року базової мережі, структурованої навколо дев’яти мультимодальних коридорів і завершення до 2050 року комплексної мережі з метою полегшення доступу до всіх європейських регіонів.

CEF Transport також підтримує інновації в транспортній системі для поліпшення використання інфраструктури, зменшення впливу транспорту на довкілля, підвищення енергоефективності та безпеки.

Джерело: https://www.uz.gov.ua/press_center/up_to_date_topic/613039/