Ціни на первинну нерухомість Ужгорода зросли на 75% за час війни
Київ. 19 липня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Ціни на первинну нерухомість Ужгорода зросли на 75%, попит збільшився вдвічі порівняно з лютим 2022 року, випливає з результатів спільного дослідження порталу новобудов ЛУН і Глобус Банку.
Згідно з даними дослідження, проведеного в липні 2023 року, Ужгород став одним із найактивніших українських міст у розвитку первинного ринку житла та іпотечного кредитування.
“Ужгород входить до трійки регіонів із найбільшим зростанням середньої мінімальної ціни в новобудовах: від початку військової агресії вона збільшилася на 75% у гривні. За цим показником лідирує Львів, де середня мінімальна ціна 1 кв. м зросла на 79%, на другому місці – Івано-Франківськ із приростом 78%. Для порівняння: у Києві середня мінімальна ціна додала лише 33%, що можна порівняти зі зростанням курсу долара”, – повідомила директор з розвитку бізнесу в ЛУН Олена Унаньян, яку цитує пресслужба порталу ЛУН.
За його даними, вартість житла в Ужгороді на стадії будівництва варіюється від $650/кв. м до 2300/кв. м, вартість у вже збудованих об’єктах – $900- 3200/кв. м.
За словами Унаньян, станом на липень 2023 року відвідуваність порталу ЛУН щодо Закарпаття зросла майже вдвічі порівняно із середніми показниками відвідуваності до повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
У дослідженні констатується, Закарпаття – лідер із відновлення робіт на будівництвах і продажу квартир в об’єктах, розпочатих до війни, – відповідно 96% і 98% ЖК. На початок липня в Ужгороді в продажу або бронюванні перебувало 50 житлових комплексів. Із них 40 ЖК частково або повністю заплановано здати у 2023-2025 рр. (44% – це ЖК комфорт-класу, 53% – ЖК бізнес- або преміум-класу).
Крім того, Закарпатська область входить до п’ятірки регіонів із найбільшою кількістю ЖК, будівництво яких розпочато після 24 лютого 2022 року. Лідером за цим показником є Львів, де відкрито продаж у 52 ЖК, на другому місці – Тернопіль (25 ЖК), третє місце розділили між собою Ужгород, Івано-Франківськ та Київська область (без урахування Києва) – по 16 нових ЖК.
Близько 30% усіх ужгородських новобудов належать до низькоповерхової забудови (до п’яти поверхів), 11% – це ЖК на 11-16 поверхів, а переважна більшість об’єктів (57%) – це будинки на 6-9 поверхів.
У 78% новобудов Ужгорода (39 ЖК) потенційним покупцям пропонується механізм розстрочки. У двох третинах із них перший внесок стартує від 30%, а в 10% об’єктів (це п’ять ЖК) покупцям пропонується кредитування.
Перша заступниця голови правління Глобус Банку Олена Дмитрієва зазначила, що для збільшення попиту на новобудови в Ужгороді найближчими двома-трьома місяцями може активізуватися співпраця девелоперів і комерційних банків зі створення спільних іпотечних програм.
“Ринок очікує, що незабаром кредитування купівлі житла стане доступнішим. І зараз важливий гармонійний розвиток іпотеки, її доступність для регіонів країни, де не тривають бойові дії. Адже іпотека дає можливість українцям у найкоротші терміни стати власниками будинків і стимулюватиме розвиток будівельної галузі, що вкрай важливо для подальшого зростання економіки країни всупереч війні. А розвиток – це ще один крок до перемоги”, – підсумувала вона.
За словами Дмитрієвої, розвиток спільних іпотечних програм між банками та девелоперами дає покупцям додаткові гарантії надійності та вигідніші умови придбання житла в новобудові.
На цьому етапі комерційні банки пропонують гнучкі іпотечні програми з придбання житла як на первинному, так і на вторинному ринках з плановим терміном погашення кредитів від трьох до 20 років. Зокрема, ставка від 7,9% до 12% з терміном погашення до трьох років, від 12,5% до 15,9% з терміном погашення п’ять років, від 3% – на перший рік і до 22,9% – на наступні 19 років (за умовами 20-річної іпотеки).
Фахівець вважає, що за сприятливої економічної кон’юнктури у вересні цього року Національний банк України може знизити розмір облікової ставки з 25% щонайменше на 1-2 п. п., а в перспективі вересня-грудня облікова ставка може знизитися до 20%, і саме це спонукатиме комерційні банки суттєво змінити умови їхніх іпотечних програм, знизивши іпотечні ставки в середньому на 3,5-5%.
Крім того, стимулювати продаж на первинному ринку може розвиток пільгової державної іпотечної програми “єОселя”, яка з 1 серпня стане доступною більшій кількості громадян.
“Розвиток первинного ринку житла нероздільний із розвитком банківської сфери. Адже, наприклад, у ЄС понад 80% усіх угод із придбання нерухомості відбувається за допомогою іпотеки, а в США ця цифра ще вища – понад 90%. Саме тому для великих українських міст, зокрема для Ужгорода, дуже важливим є не лише активне будівництво нового житла, а ще й можливість придбати його”, – наголосила банкір.
АТ “Комерційний Банк “Глобус” (Глобус Банк) засновано 2007 року. Станом на травень 2023 року його регіональна мережа налічує 31 відділення. 6 липня 2023 року банк відкрив відділення в Ужгороді.
Банку підтверджено кредитний рейтинг за національною шкалою на рівні “uaAAA”, а також рейтинг депозитів на рівні “ua2+” за шкалою рейтингового агентства “Експерт-Рейтинг”.
Пріоритетними напрямами діяльності банку є іпотечне кредитування на первинному ринку, автокредитування, кредитування малого та середнього бізнесу тощо.