November 27, 2024

47% українців сприймають корупцію як найголовнішу перешкоду для розвитку вітчизняного бізнесу – опитування

Вер 11, 2023

Київ. 11 вересня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – 47% опитаних українців сприймають корупцію як найбільшу перешкоду для розвитку підприємництва в країні, свідчить опитування Фонду “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва, проведене спільно з Київським міжнародним інститутом соціології з 3 до 17 липня 2023 року.

“Згідно з опитуванням, проведеним у липні 2023 року, корупція сприймається громадянами як найбільша перешкода для розвитку підприємництва у країні. Це зазначили 47% опитаних. Для порівняння: 37% назвали найбільшою перешкодою руйнування, завдані війною, 36% – неадекватну систему податкового адміністрування і контролю, 36% – слабку підтримку з боку держави”, – йдеться в повідомленні за підсумками дослідження, розміщеному в понеділок на офіційному сайті фонду.

Як зазначається, “проблеми, які напряму залежать від якості державного управління, посідають три з чотирьох перших позицій, які, на думку українців, заважають розвитку підприємництва. Водночас наступними за негативним впливом на підприємництво йдуть відтік фахівців і підприємців за кордон (29%) та відтік працівників за кордон (28%)”.

Соціологи фіксують, що корупцію як перешкоду для підприємництва дещо частіше згадували на сході (55%) і рідше на заході (43%) країни. Так само із заходу (30%) на схід (43%) помітно зростає критичне ставлення до податкового контролю. Респонденти східних (40%) і південних областей (33%) частіше згадували про відтік спеціалістів і підприємців за кордон, ніж у західних (22%) і центральних регіонах (27%), які менше постраждали від воєнних дій. Така сама ситуація склалася і з відтоком працівників: про це частіше згадували на сході (37%) і півдні країни (31%), ніж на заході (25%) і в центрі (24%).

“Показово, – наголошується в повідомленні, – що в суспільстві панує недовіра до вітчизняних агентів повоєнної економічної та інфраструктурної відбудови”. Зокрема у липні 2023 року лише 17,5% опитаних погодилися з думкою, що державні українські компанії та банки можуть ефективно та без корупції здійснити післявоєнне відновлення країни. Рівень довіри до українських приватних компаній і банків іще нижчий – 8%.

Наразі найбільші, але також невисокі показники довіри, мають великі західні компанії та банки (28%) і міжнародні фінансові організації, такі як МВФ і Світовий банк (19%). Найменшу довіру мають великі незахідні компанії та банки (Китай, ОАЕ, Саудівська Аравія) – лише 3% респондентів.

Опитування проводили методом face-to-face у всіх регіонах України, крім АР Крим, Донецької, Луганської та Херсонської областей. У Запорізькій і Харківській областях опитування проводили на тих територіях, контрольованих урядом України і на яких не ведуться бойові дії. Опитано 2 011 респондентів віком від 18 років.

Джерело: dif.org.ua/