Рівень радіоактивного цезію у виловленій поблизу "Фукусіми" рибі у 180 разів перевищив допустиму в Японії норму – ЗМІ
Київ. 24 липня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Експерти виявили багаторазове перевищення встановленої в Японії допустимої норми вмісту радіоактивного цезію в рибі, виловленій поблизу АЕС “Фукусіма-1” у травні цього року, повідомляє в понеділок The Guardian.
За даними видання, компанія-оператор аварійної АЕС Tepco виявила, що спійманий 18 травня поблизу дренажних отворів АЕС чорний окунь містив у 180 разів більше радіоактивного цезію, ніж показник, який у Японії вважають безпечним.
У Tepco вказали, що в період із травня 2022 року до травня 2023 року поблизу “Фукусіми” вчені виявили 44 рибини із рівнем вмісту радіоактивного цезію, який перевищував дозволений показник у 100 беккерелів на 1 кг.
У січні 2016 року фахівці припинили регулярний моніторинг риб у районі АЕС, оскільки були встановлені спеціальні рибальські сітки, що мали б перешкоджати тому, щоб потенційно заражені риби могли залишити цю територію і поширити радіацію.
Ця інформація з’явилася на тлі того, як у Японії готуються до скидання в океан води, що використовувалася для охолодження реакторів постраждалої від цунамі 2011 року АЕС “Фукусіма-1”.
Експерти МАГАТЕ заявляли, що ці дії будуть безпечними. Глава організації Рафаель Гроссі на початку липня відвідував Японію. Він визнав, що МАГАТЕ непросто переконати громадськість у безпеці підготовлюваного заходу. Однак, за його словами, агентство в наступні десятиліття стежитиме за реалізацією плану, “поки останню краплю води, зібраної біля реакторів, не спустять зі сховищ у безпечному режимі”. Гроссі зазначив, що поступовий спуск відпрацьованої води з АЕС – метод, що зарекомендував себе, який активно застосовують у таких країнах, як Китай, Південна Корея, США і Франція.
У березні 2011 року біля північно-східного узбережжя Японії стався землетрус, який спричинив цунамі. Гігантська хвиля обрушилася на АЕС “Фукусіма-1”, що призвело до наймасштабнішої аварії з моменту події на Чорнобильській АЕС 1986 року.
У квітні 2021 року влада Японії оголосила про плани поступового скидання води в океан із “Фукусіми-1” після її спеціальної обробки. Очікується, що скидання розпочнеться найближчими місяцями. За планами японської сторони, вода виходитиме через спеціальний підводний тунель упродовж кількох десятиліть, що, як наполягають у Токіо, буде безпечно як для людей, так і для морської флори та фауни.
Рішення Токіо викликало широке невдоволення з боку сусідніх країн, зокрема, серед представників рибальської індустрії, які побоювалися, що споживачі відмовлятимуться від будь-яких морепродуктів, виловлених у цій зоні.
Деякі вчені вважають, що довгострокові наслідки такого кроку незрозумілі, тому скидання води потрібно відкласти.