Міністри країн ЄС обговорять експорт українського зерна країнами Балтії
Вільнюс. 25 липня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Міністри країн ЄС у вівторок у Брюсселі розглянуть питання експорту українського зерна територією Євросоюзу, зокрема країнами Балтії, повідомив міністр сільського господарства Литви Кястутіс Навіцкас.
“Питань кілька, одне – більш інтенсивно використовувати інфраструктуру і порти Євросоюзу. Литва зі свого боку запропонувала маршрут через країни Балтії, який полегшив би транспортування та експорт українського зерна”, – сказав Навіцкас журналістам у Брюсселі.
За його словами, митні формальності, фітосанітарні перевірки та інші процедури можуть бути перенесені з українсько-польського кордону до портів Євросоюзу, наприклад, до Клайпеди.
Міністр також повідомив, що обіцяє обговорити це зі своїм колегою з Польщі: “Я сподіваюся, що ми заручимося солідарністю і Польщі”.
За його словами, адміністративні процедури наразі є основними перешкодами для експорту українського зерна.
Також обговорюватимуть заклики сусідніх з Україною держав ЄС продовжити обмеження на імпорт українського зерна.
Минулого тижня міністр сільського господарства Польщі Роберт Телус заявив, що п’ять країн – Польща, Болгарія, Угорщина, Словаччина і Румунія – закликали ЄС продовжити заборону на імпорт зерна, термін дії якої закінчується 15 вересня, щоб уникнути серйозних збоїв на ринку.
Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс, міністр транспорту і комунікацій Марюс Скуодіс і Навіцкас у понеділок у спільному листі закликали Європейську комісію зміцнити альтернативний маршрут експорту українського зерна територією країн Балтії.
Україна багато років експортувала основний обсяг зерна та іншої агропродукції через свої порти на Чорному морі. Однак після початку збройного вторгнення росії на територію країни роботу портів було сильно обмежено. Експортні потоки були значною мірою переорієнтовані на Європу. Українська агропродукція у великих обсягах почала осідати в сусідніх з Україною країнах ЄС, що викликало невдоволення місцевих фермерів. Найбільше постраждав агросектор Польщі, Болгарії, Угорщини, Словаччини та Румунії. Для вирішення проблеми в ЄС запроваджено заборону на експорт з України пшениці, ячменю, ріпаку та насіння соняшнику до цих країн, натомість транзит цих культур дозволено.