Проблема блокування податкових накладних стабілізувалася на рівні понад 20% учасників ринку – бізнес-омбудсмен
Київ. 28 липня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Відсоток податкових накладних, які було зупинено у другому кварталі 2023 року, стабілізувався на рівні близько 0,8-0,9%, що все ще приблизно учетверо вище за цільовий рівень, повідомив бізнес-омбудсмен Роман Ващук на пресконференції в п’ятницю.
Водночас він зазначив, що така невелика кількість означає, що щомісяця близько 25-26 тис. компаній зі 160 тис. усіх компаній-платників ПДВ стикаються з цією проблемою.
“Понад 20% фірм України мають раз на місяць або раз на квартал цю проблему, яка потребує багато годин праці, щоб її вирішити”, – констатував бізнес-омбудсмен, зазначивши, що в першому кварталі їх було 34%.
За його словами, внесені, зокрема за пропозицією офісу бізнес-омбудсмена, зміни до системи моніторингу оцінки ризиків (СМКОР) у другому кварталі та частково в третьому кварталі були системним рішенням, однак проблема залишається.
Згідно зі звітом, податкові питання вже чотири квартали поспіль, незважаючи на тривалість повномасштабної війни, становлять 70% усіх звернень до офісу бізнес-омбудсмена.
Із 241 податкового звернення у другому кварталі 57 стосувалися невиконання податківцями судових рішень про реєстрацію податкових накладних, 53 – системного блокування податкових накладних, 52 – податкових перевірок і 49 – внесення до переліку ризикових платників податків.
Ващук навів приклад торговельного центру на заході України, який розслідував офіс, коли його орендарям почали повідомляти, що вони працюють із ризиковим підприємством. Однак потім з’ясувалося, що ризикованість полягала в тому, що клінінгова фірма, на думку податківців, не мала достатньої кількості швабр і відер.
“Цілу низку проблем СМКОР ще не вирішено, будемо з Мінфіном і податковою працювати”, – зазначив бізнес-омбудсмен.
Він додав, що не треба демонізувати податкову службу, де працює багато хороших людей, тому що часто джерелом проблем є Мінфін, який під тиском давати доходи в бюджет ухвалює зміни, що без достатнього аналізу призводять до зворотних результатів і великих проблем у бізнесі.
У зв’язку з цим Ващук висловив побоювання у зв’язку з анонсованими нещодавно змінами до позитивної податкової історії зі зміною її критеріїв у СМКОР.
“На підставі нашого досвіду підозрюємо, що це може вдарити по більшій кількості фірм (ніж заявлені 200-300). Уже писали їм листи на цю тему: будьте обачні, впроваджуючи такі зміни”, – сказав бізнес-омбудсмен.