October 30, 2024
Економіка

Геологорозвідувальні роботи в нафтогазовому секторі зростають, але їхня ефективність знижується – Rystad

Сер 2, 2023

Київ. 2 серпня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Роботи з розвідки традиційних запасів нафти і газу активізуються, проте приріст ресурсів від нових родовищ скорочується, йдеться в дослідженні Rystad Energy.

За прогнозом експертів, цього року витрати на геологорозвідку перевищать $50 млрд, що є найвищим показником з 2019 року. Водночас нові розвідані запаси виявилися нижчими від очікуваного: за підсумками першого півріччя вони становили 2,6 млрд барелів нафтового еквівалента (б.н.е.) порівняно з 4,5 млрд б.н.е. за аналогічний період роком раніше, тобто скоротилися на 42%.

Кількість відкритих родовищ також зменшилася – до 55 з 80. Таким чином, на кожне нове родовище припало в середньому 47 млн б.н.е. (-16% у річному вираженні).

Геологорозвідувальні компанії, прагнучи скористатися зростанням попиту на викопне паливо, вдаються в пошуках нових ресурсів до високоризикових і високовитратних офшорних розробок. Цього року на частку шельфових проектів припало майже 95% витрат на геологорозвідку, але лише близько двох третин виявлених запасів. Проте кількість свердловин, пробурених на шельфі, у другому півріччі зросте на 27%, вважають у Rystad.

Як очікується, за підсумками 2023 року шість найбільших компаній галузі – Exxon Mobil, BP Plc, Shell, TotalEnergies, Eni і Chevron Corp. – витратять на геологорозвідувальні роботи приблизно $7 млрд, що на 10% більше за торішній показник. У найближчі місяці їхні сукупні витрати на розвідку становитимуть близько 14% загальносвітових витрат, за розрахунками Rystad. При цьому гіганти галузі відіграють значущу глобальну роль в освоєнні шельфових зон, найперспективніших з технічного погляду.

На поточний рік заплановано буріння 31 потенційно високоперспективної свердловини, з яких до теперішнього часу 12 перебувають у розробці, а ще шість – на етапі буріння. Із 13 уже пробурених свердловин вуглеводні було виявлено лише в 4, тобто успішними виявилися менше третини проєктів. Такий низький показник не лише негативно впливає на загальний обсяг нових розвіданих запасів, а й може призвести до скорочення кількості досліджуваних родовищ надалі.

Незважаючи на певну негативну динаміку поточного року, наступного ситуація може змінитися завдяки перенесенню термінів буріння. Так, із 56 запланованих розвідувальних свердловин уже пробурено або буде пробурено до кінця року менше половини – 23, а роботи над рештою буде перенесено на 2024 рік, підрахували в Rystad.