October 30, 2024
Економіка

Ferrexpo побоюється нового суду щодо приналежності 40,19% акцій ПГЗК у разі вердикту ВАКС про зв'язок рішення ВС на користь компанії з хабарем суддям

Сер 2, 2023

Київ. 2 серпня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Гірничорудна компанія Ferrexpo з активами в Україні побоюється нового судового процесу щодо визнання недійсним договору 2002 року купівлі-продажу 40,19% акцій Полтавського гірничо-збагачувального комбінату (ПГЗК) та передання їх чотирьом компаніям – колишнім акціонерам підприємства.

Згідно з піврічним звітом компанії в середу, після звинувачень у хабарництві щодо голови Верховного Суду (ВС), в яких згадується контролювальний акціонер групи (Костянтин Жеваго – ІФ-У), та подальше відсторонення від посади голови ВС, НАБУ проводить розслідування проти колишнього глави ВС та проти адвоката, який нібито виступав посередником у ймовірному хабарництві.

У звіті компанія також посилається на ЗМІ, за інформацією яких окремі слідчі дії проводяться щодо низки інших суддів, причетних до цієї судової справи.

“Якщо антикорупційний суд України (Вищий Антикорупційний суд, ВАКС – ІФ-У) дійде висновку, що за позитивне рішення в цій справі суддя отримав хабар, і такий вердикт ВАКС залишиться чинним після потенційної апеляції, то позивачі (чотири компанії – колишні акціонери ПГЗК – ІФ-У) можуть звернутися до Верховного Суду із заявою про перегляд рішення щодо 40,19% ПГЗК у зв’язку з винятковими обставинами”, – констатується у звіті Ferrexpo.

Водночас уточнюється, що на дату затвердження цієї проміжної скороченої консолідованої фінансової звітності немає жодних обвинувачень проти групи у зв’язку з ймовірним даванням хабара, але “наразі неможливо з упевненістю передбачити майбутній розвиток цієї справи”.

“У разі повторного розгляду справи Великою палатою Верховного Суду керівництво компанії, як і раніше, вважає, що Ferrexpo має переконливі юридичні аргументи на захист своєї позиції. На підставі юридичних міркувань і доводів у справі та з урахуванням рекомендацій, отриманих від юридичного відділу групи радників, група, як і раніше, вважає, що рішення має бути ухвалене на користь групи, але існує ризик того, що незалежність судової системи та її імунітет від економічного і політичного впливу в Україні не збережеться. Гіпотетичне скасування рішення Великої палати Верховного суду України призведе до втрати значної частини основної операційної дочірньої компанії групи в Україні та матиме значний несприятливий вплив на акціонерний капітал, який припадає на акціонерів Ferrexpo plc”, – наголошується у звіті.

Також, що через невизначеність наразі неможливо адекватно оцінити фінансові наслідки. Негативне рішення також може вплинути на потенційні майбутні дивіденди від ПГЗК на користь Ferrexpo і, як наслідок, на розподілені резерви, констатують у групі.

Згідно зі звітом, станом на 30 червня неконтролювальну частку участі в ПГЗК не визнавали, оскільки ПГЗК, як і раніше, повністю належить Ferrexpo на дату затвердження цієї звітності. При цьому в керівництві компанії переконані, що гіпотетичне скасування рішення Великою палатою Верховного Суду України не викличе значних сумнівів у здатності групи продовжувати діяльність ПГЗК.

“Однак таке рішення може ускладнити оперативну діяльність основного дочірнього підприємства групи в Україні, оскільки наміри сторони-опонента наразі не зрозумілі”, – резюмується у звіті.

Як повідомлялося, 23 листопада 2020 року Господарський суд Києва відкрив судове провадження за старою справою акціонерів за позовами чотирьох компаній-нерезидентів із групи VS Energy (Gilson Investments, Calefort Developments, Emsworth Assets і Trimcroft Service) про визнання недійсним договору про продаж 40,19% акцій ПГЗК. До цього після тривалого періоду судових розглядів усі старі претензії було повністю відхилено 2015 року Вищим господарським судом України. У січні 2021 року Ferrexpo AG (FAG) отримала нові позови від чотирьох компаній. Господарський суд Києва ухвалив рішення від 27 травня 2021 року на користь FAG, позивачі подали апеляції в червні 2021 року на це рішення. Північний арбітражний апеляційний суд відкрив апеляційне провадження, і після кількох слухань група отримала у вересні 2022 року рішення апеляційного суду, в якому зазначено, що договір купівлі-продажу 2002 року є недійсним і наказує передати 40,19% акцій ПГЗК чотирьом компаніям.

Зі свого боку Ferrexpo подала касаційну скаргу і звернулася до Верховного Суду України з проханням переглянути рішення, ухвалене Північним арбітражним апеляційним судом. Слухання у Верховному суді України відбулося 17 листопада 2022 року. Після цього першого судового засідання у Верховному суді України сторонами було заявлено клопотання про розгляд справи у Великій палаті Верховного Суду. Під час судового засідання 1 грудня 2022 року Верховний Суд постановив передати справу на розгляд