October 30, 2024
Економіка

Збільшення плеча транспорту нафти нівелює вплив зниження видобутку ОПЕК+ для танкерного ринку – Teekay

Сер 7, 2023

Ванкувер. 7 серпня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Спотові ставки на середньотоннажні танкери в другому кварталі 2023 року залишалися дуже високими завдяки рекордним обсягам імпорту нафти на далекі відстані, і, незважаючи на зниження видобутку країнами ОПЕК+, цей чинник може підтримати танкерний ринок у майбутньому, йдеться в квартальному звіті транспортної компанії Teekay.

Дедалі більша частка азіатського імпорту в другому кварталі 2023 року припадала на Атлантичний басейн, що призвело до зростання попиту на танкерні тонно-милі. Згідно з оцінкою експертів Міжнародного енергетичного агентства, Китай став лідером зі збільшення попиту на паливо після скасування обмежень, пов’язаних із COVID-19. Таким чином, КНР компенсує більш слабке зростання в країнах організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР).

Крім того, ринок середньотоннажних танкерів продовжує отримувати вигоду від збільшення дальності рейсів після зміни структури торгівлі РФ на початку 2022 року. У другому кварталі 2023 року близько 90% всього російського експорту нафти було спрямовано до Індії та Китаю, що створило значний попит на тонно-милі для середньотоннажних танкерів, оскільки VLCC (великотоннажні танкери) не можуть завантажуватися безпосередньо з портів РФ. За аналогічний період збільшився й експорт російської нафти, досягнувши в травні максимального за три роки рівня в 3,9 млн бар. на добу.

Teekay наголошує, що не перевозить російську нафту, але ці зміни пішли на користь ширшому ринку танкерів, збільшивши загальний попит на тонно-милі. “Ставки на середньотоннажні танкери також знайшли підтримку в другому кварталі 2023 року завдяки високому рівню експорту з інших ключових регіонів завантаження, таких як США, де експорт нафти залишався на рекордно високому рівні – понад 4 млн б/д протягом трьох кварталів поспіль”, – йдеться у звіті.

МЕА прогнозує збільшення світового попиту на нафту в другому півріччі 2023 року у зв’язку з очікувано високим споживанням з боку країн, що не входять до ОЕСР. Загалом 2023 року очікується підвищення світового попиту на нафту на 2,2 млн б/д до рекордно високого рівня в 102,1 млн б/д, 2024 року – ще на 1,1 млн б/д, до 103,2 млн б/д.

Однак скорочення поставок нафти країнами ОПЕК+ у спробі підтримати ціни, зазначає Teekay, може призвести до зниження перевезень морським шляхом у найближчій перспективі, що негативно позначиться на попиті на танкери в третьому кварталі 2023 року.

Вплив цих скорочень на танкерний ринок може бути нівельовано збільшенням далекомагістральних перевезень нафти Атлантичного басейну в Азію, якщо попит у Китаї та Індії залишиться високим, вважають у компанії. Також очікується, що обмеження пропозиції в найближчій перспективі призведе до зниження світових запасів нафти в другій половині року, що може сприяти зростанню цін і призвести до пом’якшення обмежень ОПЕК+ на поставки наприкінці року.

Незважаючи на оптимістичні прогнози, світовий портфель замовлень на танкери все ще близький до історичного мінімуму і становить близько 5% від наявного флоту. У 2023 році очікується збільшення танкерного флоту лише на 2% і незначне зростання в 2024 і 2025 роках.

Загалом ринок танкерів залишається дуже стійким, спираючись на сильні фундаментальні показники попиту і пропозиції, які, на думку Teekay, є довговічними. Компанія вважає, що найближчої зими ситуація в цій сфері знову буде стабільною, а в найближчі 2-3 роки ринок і далі зміцнюватиметься.