Низка зарубіжних трейдерів відновила постачання до України нафтопродуктів російського походження – НАУ
Київ. 10 серпня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Зарубіжні трейдери відновили постачання до України нафтопродуктів російського походження, повідомляють у пресрелізі Нафтогазової асоціації України (НАУ) у четвер.
“Наше занепокоєння викликають поставки так званих сумішей скрапленого газу з Латвії, Литви та Польщі, які є потужними одержувачами LPG з Росії”, – йдеться в документі.
Як стверджують в асоціації, зокрема, в Україну через країни Балтії продовжує імпортуватися нібито казахстанський газ, який виробляється на переробному заводі в Оренбурзі (РФ), проте має документ про походження з Республіки Казахстан.
“Щодо постачання дизпалива наша увага прикута до імпорту з півдня, зокрема з країн, які є одержувачами великих обсягів російського пального, – Туреччини, Єгипту, Марокко, Лівії та Тунісу”, – зазначили в НАУ.
Як пояснили в асоціації, іноземні покупці російського пального мають пряму економічну вигоду під час перепродажу цих ресурсів через великі дисконти, з якими продає нафтопродукти росія в умовах обмеженості ринків збуту. Відповідно, вони можуть відправляти це пальне іншим споживачам, включно з Україною, фальсифікуючи документи про походження цих обсягів.
“Можна сперечатися про походження імпортованих нафтопродуктів з вищезазначених напрямків, але фактом залишається робота цих країн, окремих компаній і портів з Росією. Тобто, працюючи з ними, ми фактично стимулюємо їхній бізнес із росією, що для України як жертви російської агресії неприпустимо”, – заявив процитований пресслужбою голова НАУ Ярослав Старовойтенко.
За інформацією асоціації, компанії-учасники НАУ вжили заходів щодо перегрупування логістичних маршрутів поставок дизпального з відмовою від “токсичних” південних напрямків і нарощування імпорту з боку півночі, зокрема через Польщу.
“Однак багато імпортерів не мають такої чіткої принципової позиції, продовжуючи купувати пальне сумнівного походження. У зв’язку з цим ми вважаємо за потрібне посилювати митний контроль пального щодо дослідження всього логістичного ланцюжка пального і загалом державну політику – як внутрішню, так і зовнішню щодо антиросійських санкцій”, – наголосили в НАУ.
Як вважає Старовойтенко, держава має дати чіткий сигнал бізнесу щодо небажаних напрямів і ланцюжків поставок, що дасть змогу активніше будувати нові напрямки імпорту для зміцнення енергетичної безпеки України.
“На жаль, змушені констатувати, що з часом зарубіжні постачальники адаптувалися до нових вимог і відновили відправлення до Україну нафтопродуктів з ознаками використання російських обсягів”, – зазначили в НАУ.
Як повідомлялося, Кабінет Міністрів України в травні 2023 року для недопущення поставок до України російського пального вніс зміни до постанови №1147 від 30 грудня 2015 року, заборонивши імпорт до країни нафтопродуктів невизначеного походження.