November 16, 2024
Економіка

Голова енергокомітету ВР – за розширення програми "5-7-9" щодо енергетики на малий і середній бізнес

Сер 16, 2023

Київ. 16 серпня. ЕНЕРГОРЕФОРМА – Голова комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунального господарства Андрій Герус вважає за необхідне розширити урядову програму пільгового кредитування “5-7-9” на побудову розподіленої генерації малим і середнім бізнесом.

“Мінусом програми є те, що для малого і середнього бізнесу, який хоче встановити якусь генерацію, вона не працює. І це теж не зовсім справедливо, коли для великого (бізнесу – ІФ-У) працює, а для малого і середнього – ні”, – сказав він під час Business Breakfast від Forbes Ukraine у середу.

При цьому депутат наголосив, що саме малий і середній бізнес має стати основним для розвитку малої розподіленої генерації. Так він пояснив свою думку про необхідність відкриття програми для таких його категорій.

За його словами, він обговорював це питання, зокрема, в Міністерстві енергетики, але “активності не бачить”.

Герус зазначив, що малою розподіленою генерацією займаються тисячі домогосподарств і бізнесів, “і це набуло великих масштабів”.

Голова енергокомітету також висловився за точковий підхід до видачі кредитів за цією програмою.

“Якщо є якийсь конкретний об’єкт, який важливий для енергосистеми, і його потрібно відновити, то потрібно давати кредити. Якщо ми бачимо, що малий і середній бізнес хоче встановити якусь генерацію, і вона працюватиме наближено до споживача, зробить енергосистему гнучкішою і децентралізованою, я підтримую, щоб це було доступно всім учасникам ринку”, – сказав Герус.

За його словами, можна ще дискутувати, чи має така програма бути доступною для великих компаній, але з погляду державного стимулювання пріоритет має бути для малого та середнього бізнесу.

Водночас він звернув увагу, що в нинішньому опалювальному сезоні ефекту від надання кредитів за програмою, спрямованою на відновлення енергооб’єктів, не буде. “Відновлення вже триває. Якщо ми зараз думаємо, що видамо кредити, й ці електростанції відновлять (роботу – ІФ-У), тоді ми або непрофесіонали, тому що не зробили це пів року тому, або наївні і вважаємо, що воно відновиться тільки тоді, коли дадуть гроші”, – зазначив Герус.

Як повідомлялося, у травні після відвідування прем’єр-міністром України Денисом Шмигалем Харківської області, під час якого він ознайомився з наслідками руйнувань Харківської ТЕЦ, уряд розширив дію програми пільгового кредитування “5-7-9%” на відновлення пошкоджених через бойові дії ТЕЦ і ТЕС.

За словами першого заступника міністра енергетики Юрія Власенка, обсяг фінансування за програмою “5-7-9%”, який передбачається на відновлення пошкоджених російськими ударами ТЕС і ТЕЦ, становить 7,6 млрд грн. Він наголосив, що такі кредити видаватимуться виключно на відновлення зруйнованих обстрілами РФ блоків, а не на планові ремонти.

У середині липня гендиректор “ДТЕК Енерго” Ільдар Салєєв в інтерв’ю агентству “Інтерфакс-Україна” повідомив, що компанія подала заявки в державні банки та розраховує отримати близько 5 млрд грн за цією програмою.

Він висловив сподівання, що вдасться завершити всі процедури й розпочати залучення перших ресурсів уже в липні. Водночас він пояснив, що частину зруйнованих блоків компанія вже відновила самотужки, через це їй не вистачає коштів на планові ремонти. Тому компанія хоче ці кошти рефінансувати, але це можна зробити тільки додатковими змінами до програми.

Пізніше про намір отримати кошти для підготовки до ОЗП 2023-2024 рр. за програмою “5-7-9” заявив Віктор Спичка, який на той час очолював ПАТ “Центренерго”.

Заступник голови правління Ощадбанку Юрій Каціон повідомив 6 липня, що банк уже має приблизно п’ять заявок від великих енергогенеруючих компаній на отримання кредитів на відновлення за урядовою програмою “5-7-9%”. Водночас він зазначив, що для запуску програми необхідні певні зміни до бюджету, які дали б змогу Фонду розвитку підприємництва, через який компенсуються відсоткові ставки для бізнесу, здійснювати такі дії для об’єктів великої генерації.