November 27, 2024
Економіка

Українські аграрії заради доступу до ринку ЄС готові будуть відмовитися від європейських дотацій – СЕО "ІМК"

Сер 17, 2023

Київ. 17 серпня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – У разі відкриття ринку ЄС для української продукції у 2028 році українські аграрії будуть готові відмовитися від європейських дотацій, вважає генеральний директор агрохолдингу “ІМК” Алекс Ліссітса.

“З точки зору українського аграрія, європейська (аграрна – ІФ-У) політика – це дотації, сільський розвиток і спільний ринок. Далі ніхто, в принципі, в деталі не заглиблюється”, – сказав він у четвер під час заходу “Який вигляд має шлях України до ЄС”.

За його словами, протягом останніх 10 років українські аграрії довели готовність інтегруватися до Європейського Союзу, свідченням чого є доведення частки експорту сільгосппродукції до ЄС до 50%.

“Ми бачимо, що нам влаштовують поляки – наші близькі друзі, коли розповідають нам: “Ви знаєте, у вас зерно не таке, і вам не туди, ви не те”. Насправді, все в нас те. Просто польські аграрії, навіть маючи дотації, маючи божевільну підтримку держави, не можуть конкурувати з українським аграрним бізнесом”, – пояснив СЕО “ІМК”.

Він висловив упевненість, що причиною такої протидії сільгоспвиробників низки європейських країн для виходу виробленої в Україні агропродукції на ринок ЄС є небажання впустити українських аграріїв у своє конкурентне середовище.

Водночас гендиректор агрохолдингу вважає, що українські аграрії в разі відкриття ринку ЄС для їхньої продукції будуть готові пожертвувати дотаціями. Він вважає за доцільне в переговорному процесі між Україною та ЄС не наполягати на аграрних дотаціях, а віддати перевагу інфраструктурним інвестиціям у сільську місцевість, в інфраструктурні проєкти, підтримку бізнесу, якості продукції, яка відповідала б європейським стандартам.

“Якщо Україна вступить до ЄС у 2028 році, наприклад, з нового бюджетного періоду, і наша продукція до цього моменту відповідатиме всім євростандартам, тоді про квоти не йтиметься в принципі”, – пояснив він.

Ліссітса зазначив, що Україна вже стартувала в цьому процесі, має підтримку уряду, парламенту та Офісу президента. Однак аграрії не мають розуміння, де вони перебувають на цьому етапі і де мають бути у 2030 році.

Генеральний директор “ІМК” порадив замислитися над спільним європейським майбутнім і звернути увагу на реформи, що зараз тривають у ЄС, зокрема на European Green Deal, який до 2030 року має бути повністю реалізованим. Однак, на його думку, наразі європейські аграрії до таких змін не готові, підтвердженням чого є протести в Нідерландах та низці інших країн.

Топ-менеджер зазначив, що сьогодні європейські та українські сільгоспвиробники перебувають в однакових умовах, оскільки не всі знають, що робити з Європейським зеленим договором – основним документом, на якому базується європейська аграрна політика наступних 25 років. Вона передбачає, зокрема, скорочення викидів СО2, скорочення використання хімікатів як у полі, так і на землі, переведення 25% від загальних сільгоспугідь під пари, розвиток біорізноманіття тощо.

“Чесно кажучи, у нас зараз конкурентна перевага. За сім років ми точно добіжимо швидше, ніж вони. І в цьому я абсолютно переконаний. Тепер одне питання: нам потрібно починати бігти зараз”, – наголосив СЕО “ІМК”.

Ліссітса нагадав, що в Україні розпочалась реформа Національної аграрної академії наук (НААН) у частині використання її земель сільгосппризначення. Він вважає за доцільне зобов’язати установи НААН розробити стратегію розвитку агросектору з урахуванням перспектив інтеграції до Європейського зеленого договору (European Green Deal).

“У нас є люди. Якщо їм правильно сказати, що потрібно зробити, вони виконають те, що потрібно. Але потрібно поставити не multitasking, а одне завдання – Європейський зелений договір, що потрібно зробити до 2030 року. Повірте, науковці все зроблять”, – резюмував Ліссітса.

Джерело: https://www.youtube.com/watch?v=uZgjPaXryfc