Українська ресурсна біржа стала четвертою товарною біржею в Україні
Київ. 18 серпня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) України видала ТОВ “Українська ресурсна біржа” (УРБ, Київ) ліцензію на організацію торгівлі продукцією на товарних біржах.
Як ідеться на сайті НКЦПФР, відповідне рішення регулятор ухвалив 16 серпня, того ж дня видавши і ліцензію на клірингову діяльність.
Згідно з інформацією на сайті УРБ, її біржову раду очолює ексчлен НКЦПФР і Нацкомфінпослуг (у 2012-2014 рр.) Сергій Бірюк.
Членами ради також є колишня головна економістка департаменту корпоративних продуктів, партнерства та продажу АТ “Райффайзен Банк Аваль” (у 2013 – 2020 рр.) Ольга Назаренко, яка з 2021 року обіймає посаду директорки ТОВ “Регфарм”, а також ексголова правління ПАТ “Національний депозитарій України”, який із 2016 року та до теперішнього часу очолює громадську спілку “Українські емітенти”, Сергій Румпа.
Своєю головною місією УРБ називає “створення надійного, технологічного, ефективного та конкурентоспроможного організованого ринку деревини, сільськогосподарської продукції, паливно-енергетичних ресурсів, сировини, металів та інших видів біржових товарів”.
За даними Opendatabot, ТОВ “Українська ресурсна біржа” засновано у вересні 2021 року зі статутним капіталом у 21 млн грн. Назаренку належить 20%, а ще по 40% – Олексію Веселовському та Микиті Бражнику. Керівником компанії є Денис Бутенко, який із 1996-го до 2016 року пройшов на “Українській фондовій біржі” шлях до заступника голови правління, директора департаменту біржових операцій, а у 2016-2017 роках очолював “Фондову біржу “Універсальна”.
Згідно з реєстром НКЦПФР, наразі ліцензію товарної біржі в Україні мають також “Українська енергетична біржа” (УЕБ, від кінця червня 2021 року), “Українська універсальна біржа” (УУБ, від кінця вересня 2021 року) та “Українська торгова платформа” (УТП), яка отримала її 10 серпня 2023 року і біржову раду якої очолює інший ексчлен НКЦПФР і Нацкомфінпослуг Микола Бурмака.
Таку ліцензію мала й Українська міжбанківська валютна біржа (УМВБ), однак у травні 2022 року НКЦПФР зупинила її дію.
Згідно з новим законом про ринок капіталу, який набрав чинності з 1 липня 2021 року (“Про спрощення залучення інвестицій та запровадження нових фінансових інструментів”, №738-IX), усі товарні біржі мають отримувати ліцензію НКЦПФР.