Мовний омбудсмен звернувся до РНБО та СБУ щодо загроз державній мові в Болградському районі Одеської області
Київ. 18 серпня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь звернувся до Ради національної безпеки і оборони та Служби безпеки України щодо загроз державній мові в Болградському районі Одеської області.
“24-26 липня представники уповноваженого здійснили моніторинг виконання вимог закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” в містах Болград, Арциз та смт Тарутине. У звіті про результати моніторингу йдеться про системні порушення, які мають загрозливий характер”, – повідомляє пресслужба мовного омбудсмена.
Зазначається, що, незважаючи на велику кількість представників різних національних меншин, серед яких більше ніж половину становить болгарська, а російська – лише 5%, публічний простір у Болградському районі русифікований.
Зокрема, йдеться про порушення в таких сферах: публічне управління та адміністрування; охорона здоров’я; культура; транспорт; поштовий зв’язок; обслуговування.
“У діяльності правоохоронних органів (трьох місцевих відділів національної поліції) порушень вимог мовного закону не зафіксовано”, – йдеться в повідомленнях.
У Секретаріаті омбудсмена зазначили, що в кожній зі сфер суспільного життя, які підлягають аналізу, було зафіксовано або порушення вимог закону про державну мову, або недостатня мовна компетентність у представників різних установ.
Зокрема, недотримання вимог мовного законодавства зафіксовано в діяльності 25 суб’єктів із 44 (56%); за результатами моніторингу виявлено 46 порушень; більшість порушень стосуються інформації для загального ознайомлення та обслуговування споживачів; усі порушення здійснено російською мовою.
“Також у регіоні безперешкодно ретранслюються кремлівські телеканали. Поширення злочинної путінської пропаганди – загрозливий дестабілізуючий чинник. Домінування російської мови не просто порушує вимоги законодавства, обмежує права представників національних меншини, а й створює передумови для впливу держави-агресора. Громадяни України у фактичній ізоляції від загальнонаціонального інформаційного простору. Така ситуація – пряма загроза національній безпеці України”, – наголосив Кремінь.
Мовний омбудсмен наголосив, що питання функціонування державної мови в Болградському районі є частиною великих проблем.
“Недостатня увага питанню подолання наслідків русифікації регіону має бути виправлена. Сподіваюся на оперативне реагування РНБО і СБУ та конкретні кроки місцевої влади”, – підсумував Кремінь.