November 27, 2024

Аграрні асоціації закликають прифронтові країни продовжити діалог для відновлення експорту українського зерна

Вер 11, 2023

Київ. 11 вересня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Всеукраїнський аграрний форум (ВАФ) від імені низки аграрних асоціацій звернувся до представників Європейської комісії та прем’єр-міністрів Польщі, Угорщини, Словаччини, Болгарії та Румунії із закликом не подовжувати заборону на імпорт українського зерна, підвищити ефективність роботи транзитних коридорів і налагодити діалог для пошуку альтернативних рішень взаємовигідної співпраці.

“За умов повномасштабної війни аграрний сектор України відіграє важливу роль у забезпеченні національної безпеки та економічної стабільності. Щодня українські аграрії зіштовхуються з численними викликами, котрі є наслідками російської збройної агресії, зокрема повне блокування українських морських портів, в результаті чого експорт агропродовольчої продукції з України опинився під загрозою зупинки”, – наголошують у зверненні.

Водночас представники аграрної спільноти висловили вдячність Європейському Союзу за вжиті заходи щодо пом’якшення негативних наслідків цієї ситуації, зокрема за реалізацію ініціативи “коридори солідарності”.

У ВАФ нагадали, що через позицію низки держав-членів ЄС ефективність роботи транзитних шляхів суттєво знизилася, що “фактично скомпрометувало дану ініціативу”.

Аграрна спільнота України висловила занепокоєння заявами окремих держав-членів ЄС щодо можливості продовження заборони імпорту українських сільгосптоварів до п’яти держав-членів ЄС, що “ставить під загрозу вищезазначену ініціативу і в подальшому створює додаткові виклики для українського агросектору”.

“Географічно, всі нові логістичні шляхи, які вдалось налагодити в межах ініціативи “Шляхи солідарності”, проходять територією п’яти сусідніх з Україною держав-членів ЄС, які, власне, нещодавно стали ініціаторами запровадження Європейською комісією заборони на імпорт українського зерна до окремих держав-членів ЄС”, – зазначають у зверненні.

Унаслідок такої заборони обрушився не лише експорт українського зерна до низки країн ЄС, а й його транзит територією цих держав, наголошують у зверненні. Згідно з ним, станом на кінець серпня, обсяги транзиту все ще не досягли рівня березня 2023 року.

“Блокування транзиту будь-якої агрохарчової продукції з України матиме значний вплив на економічне, соціальне та оборонне становище. Саме тому український аграрний сектор вважає неприйнятними подальші спроби урядів окремих держав-членів ЄС подовжити дію заборони на імпорт українського зерна”, – наголосили у ВАФ.

При цьому співтовариство наполягає на неприпустимості продовження заборони на ввезення української продукції до ЄС та запровадження будь-яких інших торговельних і дискримінаційних заходів щодо української продукції, посилаючись на те, що закриття будь-якого окремого зовнішнього ринку для будь-якої товарної позиції збільшує втрати та збитки України від руйнівних наслідків повномасштабної військової агресії РФ, тим паче в умовах, коли агресор “зробив голод своєю зброєю”.

“Важливість транзиту аграрної продукції через територію п’яти сусідніх держав-членів Європейського Союзу неможливо переоцінити. У цих умовах для українських аграріїв залишається пріоритетним та надзвичайно важливим саме розширення транзитної спроможності територією сусідніх держав-членів ЄС, оскільки основні країни-споживачі нашої продукції знаходяться далеко за межами цих п’яти межуючих з нами країн”, – ідеться у повідомленні.

ВАФ наголосив на важливості продовження пошуку конструктивних рішень між Україною, ЄС та окремими державами-членами ЄС, щоб не допустити не тільки погіршення стану економіки України, а й глобальної продовольчої безпеки.

Джерело: https://www.ucab.ua/ua/pres_sluzhba/novosti/agrospilnota_ukraini_zaklikae_es_znyati_obmezhennya_na_import_agroproduktsii