October 19, 2024
Економіка

Погода в Європі змінилася зі спекотної на помірну, заявка "Газпрому" щодо України – 41,7 млн куб. м

Чер 27, 2023

Київ. 27 червня. ІНТЕРФАКС – Жаркий понеділок зі спекою і зливами відкрив період помірної і навіть дощової погоди в Європі. Середня температура повітря цього тижня очікується приблизно на два градуси нижчою, ніж попереднього.

Зміна погоди дасть змогу збільшити вироблення вітроенергетичних установок і скоротити витрати на кондиціонування. Усе це зможе чинити тиск на ціну газу в регіоні.

УКРАЇНСЬКИЙ ТРАНЗИТ

“Оператор ГТС України” (ОГТСУ) прийняв від “Газпрому” заявку на вівторок в обсязі 41,7 млн куб. м, повідомила українська компанія. У понеділок показник був 41,4 млн куб. м. Потужності заявлені лише за однією з двох точок входу до ГТС країни – газовимірювальною станцією “Суджа”. Щодо коридору через ГВС “Сохранівка” заявку не прийнято.

Офіційний представник монополії Сергій Купріянов повідомив журналістам: “Газпром” здійснює подачу російського газу для транзиту територією України в обсязі, підтвердженому українською стороною через ГВС “Суджа”, – 41,7 млн куб. м на 27 червня. Заявку на ГВС “Сохранівка” відхилено”.

ОГТСУ оголосив форс-мажор приймання газу для транзиту через “Сохранівку”, оскільки не може здійснювати оперативно-технологічний контроль за компресорною станцією “Новопсков”. Маршрут через “Сохранівку” забезпечував транзит понад 30 млн куб. м на добу.

ЄВРОПЕЙСЬКИЙ РИНОК

Вироблення вітрогенерації в Європі в понеділок підскочило вдвічі порівняно з рівнем попередніх півтора тижнів. За понеділок вітряки забезпечили 15,5% потреб регіону в електроенергії, повідомляє асоціація WindEurope. З початку червня показник у середньому перебуває на рівні 10%. За червень 2022 року вітряки забезпечили 11% споживання енергії в регіоні.

Спотова ціна газу в Європі за понеділок додала 1%. Контракт із постачанням “на день уперед” на хабі TTF у Нідерландах закрився на рівні $368 за тисячу кубометрів.

Помітний розрив цін на СПГ в Азії порівняно з Європою. Серпневий ф’ючерс на індекс JKM Platts (Japan Korea Marker, відображає спотову ринкову вартість вантажів, що постачаються до Японії, Південної Кореї, Китаю і Тайваню) торгується на рівні $421; ф’ючерс на постачальний до Північно-Західної Європи СПГ (LNG North West Europe Marker) – $368.

ЗАПАСИ В ЄВРОПІ

Європа продовжує закачування газу до сховищ. Поточний рівень запасів становить 76,16% – це на 16 відсоткових пунктів вище середнього показника на ті самі дати за останні п’ять років, повідомляє Gas Infrastructure Europe.

За газову добу 25 червня (вихідний день) резерви вдалося збільшити на 0,36 відсоткових пункта. Темпи закачування, як і раніше, помітно поступаються звичайним рівням за останні п’ять років. Проте, за збереження цієї інтенсивності протягом усього літа до кінця вересня можна буде забезпечити цільовий рівень у 90% наповненості сховищ.

У “Газпромі”, однак, попереджають: “Заповнення запасів газу в сховищах може стати для європейських компаній нетривіальним завданням. Зробити це буде дуже непросто з урахуванням політично мотивованих рішень, спрямованих на відмову від імпорту російського трубопровідного газу. Великий вплив на обсяги доступного на європейському ринку газу матиме конкуренція за СПГ”.

Європейські термінали з приймання СПГ у травні працювали із середньою продуктивністю 64%, з початку червня завантаження було 64%.

ЗАПАСИ У США

Стан запасів у ПСГ США набуває дедалі більшого значення, оскільки країна активно нарощує експорт. Найбільший американський завод СПГ Freeport LNG відновив роботу всіх трьох ліній скраплення. Це скорочує надлишок газу на місцевому ринку і підвищує пропозицію у світі.

США продовжують сезон закачування. За черговий звітний тиждень резерви газу зросли на 2,7 млрд куб. м – дещо більше, ніж стандартний обсяг для цієї пори року.

Поточний рівень запасів становить 57%, що на 15 процентних пунктів перевершує середній за останні п’ять років, повідомляє Управління енергетичної інформації (EIA) Міненерго США.