November 28, 2024
Економіка

Black Iron передав до Мінекономіки проєкт інвестугоди в рамках реалізації Шиманівського залізорудного проєкту в Україні

Лип 18, 2023

Київ. 18 липня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Канадська гірничорудна компанія Black Iron Inc. з активами в Україні підготувала та передала до Міністерства економіки пропоновану інвестиційну угоду щодо Шиманівського залізорудного проєкту в рамках державної підтримки проєктів зі значними інвестиціями, так званих інвестнянь.

Згідно з пресрелізом компанії, Black Iron представила в Мінекономіки для консультацій проєкт юридично зобов’язувальної спеціальної угоди про підтримку інвестицій. Інвестугода передбачає передання земель, необхідних для розміщення збагачувальної фабрики Шимановського залізорудного комбінату, хвостосховищ і складів відходів після завершення воєнного стану.

Водночас уточнено, що інвестугода є відносно новою ініціативою уряду України, очолюваною Мінекономіки за підтримки всього Кабінету Міністрів. Укладення інвестдоговору дає компанії Black Iron багато переваг, включно зі схваленням цього договору ключовими міністерствами в уряді для підтримки передання землі, зміни зонування, оренди та загальної реалізації проєкту.

Документ також передбачає значне звільнення від імпортних мит на закуповування обладнання, для гірничодобувних і переробних заводів. Також наявність інвестугоди є обов’язковою умовою для подання компанією заявки на страхування політичних ризиків від Багатостороннього агентства з інвестиційних гарантій Світового банку (MIGA), що може бути умовою, яку вимагають банки і більші інвестори для майбутнього фінансування будівництва проєкту.

Зазначається, що подання пропонованої Black Iron інвестугоди було важливим заходом, що передбачав створення кількасотсторінкового техніко-економічного обґрунтування (ТЕО) для України, присвяченого соціальним та економічним наслідкам проєкту, обговорення з урядом України, щоб переконатися, що Black Iron є кваліфікованим заявником, і отримання оновленої інформації про зацікавленість від інвесторів, які пропонують фінансування майбутнього будівництва проєкту.

“Невідомо, скільки часу знадобиться Міністерству економіки України, щоб завершити розгляд заявки Black Iron за інвестиційною угодою, враховуючи, що це буде одна з перших заявок. Після розгляду та підтримки з боку Міністерства економіки інвестугоду буде передано до Кабінету Міністрів України для затвердження та виконання”, – констатовано у пресрелізі компанії.

Як повідомлялося, Black Iron Inc. продовжує просування Шиманівського залізорудного проєкту, визначивши для себе пріоритетний напрямок у вигляді укладення інвестиційної угоди з урядом. Основним питанням залишається отримання в користування земельної ділянки, що перебуває у віданні Міністерства оборони, яке використовує її для тренувань військових. Обговорення з Міноборони привели до угоди про попередню суму коштів, яку Black Iron має виплатити як компенсацію за отримання цієї ділянки землі у своє користування.

Компанія також заявила про розгляд нових потенційних проєктів.

Black Iron у жовтні 2010 року придбала в інвестгрупи EastOne українського бізнесмена Віктора Пінчука кіпрську “дочку” Geo-Alliance Ore East Limited разом з ліцензіями за $13 млн, потім перейменувавши її на BKI Cyprus. Основні активи – 99% у ТОВ “Шимановське Стіл” і “Зеленівське Стіл” (обидва – Дніпро).

У липні 2013 року після низки проблем із реалізацією проєкту Black Iron повідомила про угоду з найбільшою українською гірничо-металургійною групою “Метінвест” щодо розвитку своїх залізорудних активів. Metinvest B.V. заплатила Black Iron Inc. $20 млн і придбала 49% у BKI Cyprus. Однак пізніше “Метінвест” вийшов із проєкту.

Шимановське залізорудне родовище оточене п’ятьма іншими видобувними підприємствами, зокрема залізорудним комплексом ArcelorMittal. Наявна інфраструктура, включно з доступом до електроенергії, залізничних і портових об’єктів, на думку Black Iron, надасть змогу швидко реалізувати проєкт до стадії виробництва.

Згідно з презентацією від травня 2021 року, очікувані капітальні інвестиції в запуск першого етапу оцінюють у $452 млн, другого – $364 млн. У межах проєкту передбачалося будівництво фабрики з випуску залізорудної сировини преміумкласу із вмістом заліза понад 68% потужністю 4 млн тонн на рік на першому етапі та 8 млн тонн на рік – на другому.