November 30, 2024
Економіка

Майже 33 млн тонн зерна та продуктів харчування експортовано до 45 країн завдяки "зерновій угоді" – Боррель

Лип 18, 2023

Брюссель. 18 липня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – “Чорноморська зернова ініціатива”, допомагаючи нужденним, зіграла вирішальну роль у забезпеченні експорту українського зерна на світові ринки, заявив глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель.

“Чорноморська зернова ініціатива” дала змогу безпечно експортувати майже 33 млн тонн зерна і харчових продуктів до 45 країн більш як на тисячі суден”, – ідеться в заяві, оприлюдненій у вівторок у Брюсселі.

Зокрема 725 тис. тонн зерна відправлено суднами, зафрахтованими Всесвітньою продовольчою програмою (WFP) для підтримки її гуманітарних операцій в Афганістані, Ефіопії, Кенії, Судані, Сомалі та Ємені.

За оцінкою Євросоюзу, разом із “коридорами солідарності” часткове відкриття портів Чорного моря “відіграло важливу роль у стабілізації та зниженні безпрецедентно високих цін на продукти харчування”. У документі наголошується, що “індекс цін на продовольство Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (FAO) знизився на 23% порівняно з піковим значенням, досягнутим у березні 2022 року”.

Боррель заявив, що Європейський союз беззастережно засуджує рішення Росії припинити “Чорноморську зернову ініціативу”. За його словами, внаслідок цього рішення РФ “несе одноосібну відповідальність за перебої з поставками зерна по всьому світу і розпалювання інфляції цін на продовольство в усьому світі”.

“ЄС закликає Росію переглянути своє рішення і негайно відновити реалізацію чорноморської зернової ініціативи. ЄС не пошкодує зусиль, щоб і надалі підтримувати своєчасну та стабільну доставку всіх товарів, особливо сільськогосподарської продукції, на світові ринки через “коридори солідарності” ЄС-Україна. (…) ЄС продовжить підтримувати всі зусилля з відновлення “Чорноморської зернової ініціативи”, – наголошується в заяві.

Напередодні офіційний представник МЗС РФ Марія Захарова заявила журналістам, що російська сторона направила Анкарі, Києву та ООН свої заперечення щодо продовження “зернової угоди”.

“Зернову угоду” уклали в Стамбулі 22 липня 2022 року. За участю ООН, Росії, Туреччини та України відбулося підписання двох документів – зі створення коридору для вивезення зерна з трьох українських портів (“Чорноморська”, “Одеси” і “Південного”) і зі зняття бар’єрів для експорту російського продовольства і добрив. Дію ініціативи продовжували в листопаді 2022 року на 120 днів, до березня, потім ще двічі – на два місяці. Термін закінчився 17 липня.