November 28, 2024
Економіка

Україна звинувачує Польщу в популістському блокуванні українського зерна і просить ЄС про компенсації українським фермерам

Лип 20, 2023

(оновлена і розширена, додано заяви Свириденко)

Київ. 20 липня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Намір Польщі й надалі блокувати експорт українського зерна в умовах агресії РФ є недружнім і популістським кроком, що сильно вдарить по світовій продовольчій безпеці та економіці України, Київ просить Євросоюз створити компенсаційний механізм для українських фермерів, заявляють керівники українського уряду.

“Закликаємо партнерів та Європейську комісію забезпечити безперешкодний експорт українського продовольства до ЄС. Це солідарність не лише з Україною, а й зі світом, який потребує нашого зерна”, – написав прем’єр-міністр Денис Шмигаль у твіттері в четвер.

“Партнерство між Україною та Польщею не має бути вибірковим. Безпека має бути головним пріоритетом, а не передвиборчі мотиви. Крім того, ми просимо Євросоюз створити компенсаційний механізм для фермерів України, на яких ліг основний тягар експортних обмежень”, – такий твіт, своєю чергою, опублікувала перша віцепрем’єрка – міністерка економіки Юлія Свириденко.

За її словами, польські офіційні особи заявляють, що вони діють не проти українців, а в інтересах польських фермерів, однак відкриття кордону – це безпека всього ЄС.

“Ми закликаємо польських колег пам’ятати про принцип партнерства. Блокування українського зерна на кордоні ЄС є неприйнятним. Російська агресія створює реальну загрозу для наших фермерів – руйнування портів і зерносховищ, блокада Чорного моря роблять роботу важкою і небезпечною”, – зазначила Свириденко.

Шмигаль, зі свого боку, наголосив, що зрив Росією зернової ініціативи, її дії зі знищення інфраструктури чорноморських портів роблять ситуацію для України і для світового ринку продовольства ще більш критичною.

Як повідомлялося, Польща у квітні першою запровадила односторонню заборону на ввезення української агропродукції, порушуючи Угоду про асоціацію та внутрішні норми Євросоюзу. Її приклад наслідували Болгарія, Угорщина і Словаччина. ЄС з 2 травня ввів заборону на імпорт пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику з України до зазначених країн і Румунії, замінивши односторонні рішення, а 5 червня продовжила їх до 15 вересня.

Однак після цієї дати представники зазначеної п’ятірки країн неодноразово заявляли про необхідність продовження цього терміну після 15 вересня і можливе розширення обмежуваних товарів. Зокрема, 19 липня у Варшаві відбулася зустріч п’ятірки, щоб підготувати заяву для Європейської комісії про продовження заборони і поширення її на інші товари.

Україна, зі свого боку, наполягає, що 15 вересня – це остаточна дата, після якої заборона не має бути продовжена. Свириденко зазначила, що якщо заборону все ж таки буде продовжено, то в такому разі Україна змушена розглянути дзеркальні заходи.

Джерело: https://twitter.com/Denys_Shmyhal/status/1681990309318733824?s=20