November 25, 2024

Бізнес зберіг негативні очікування другий місяць поспіль, ІОДА в листопаді знизився ще на 0,5 п. – НБУ

Гру 1, 2023

Київ. 1 грудня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Індекс очікувань ділової активності (ІОДА), який розраховує Національний банк України (НБУ) за шкалою від 0 до 100, у листопаді знову знизився на 0,5 пункту – до 49,1 пункту, другий місяць поспіль залишаючись нижчим за нейтральний рівень (50 пунктів), повідомив центробанк у п’ятницю.

“Воєнні дії та їхні наслідки, посилення безпекових ризиків, розрив логістичних ланцюгів, певне обмеження пропозиції електроенергії та її здорожчання для бізнесу, податкові зміни, звуження інвестиційного попиту, а також брак кваліфікованих працівників продовжували стримувати економічну активність підприємств та негативно вплинули на їхні очікування”, – перелічив негативні чинники регулятор.

Згідно з опитуванням, найпесимістичнішими у своїх очікуваннях виявилися будівельні підприємства: їхні оцінки власної економічної діяльності в листопаді знизилися одразу на 4,2 пункту, а секторальний індекс знизився до 40,6. Зазначається, що причинами, які забезпечили такі показники, є зростання виробничих витрат, звуження інвестиційного попиту, брак кваліфікованих кадрів, а також сезонні умови.

Крім того, респонденти очікують подальшого скорочення обсягів будівництва та нових замовлень, а також закупівлі сировини й матеріалів. Попри пом’якшення очікувань щодо вартості послуг підрядників, будівельники прогнозують зменшення закупівлі їхніх послуг і зберегли негативні оцінки щодо доступності підрядників.

Зазначається, що на тлі суттєвого зниження оцінок щодо уповільнення темпів зростання цін постачальників респонденти спрогнозували незначне зниження цін на власну продукцію та послуги.

Слідом за будівельниками найбільше зниження секторального індексу було зафіксоване в торгівців, секторальний індекс яких із 53 пунктів у жовтні скоротився одразу до 50,9 у листопаді. Незважаючи на це, підприємства торгівлі залишаються єдиним сектором економіки, який прогнозує поліпшення результатів своєї діяльності, зокрема завдяки уповільненню інфляції, сталому внутрішньому попиту та збільшенню пропозиції товарів.

Як зазначає регулятор, торгівці очікують подальшого зростання, хоча й меншими темпами, обсягів товарообігу та закупівлі товарів для продажу, водночас вони погіршили оцінки щодо запасів і залишків цих товарів. Респонденти прогнозували зниження темпів подорожчання закупівельних цін і вартості товарів, закуплених для продажу, а також налаштовані на подальше зменшення торговельної маржі.

Тим часом підприємства промисловості прогнозують погіршення результатів своєї економічної діяльності через складнощі з експортом товарів, проблеми з логістикою та посилення бойових дій. Як свідчать дані опитування, їхній секторальний індекс у листопаді знизився на 0,8 пункту – до 49,2.

Зазначається, що дещо погіршилися оцінки щодо обсягів нових експортних замовлень на продукцію, а також обсягів незавершеного виробництва.

Водночас, як зазначається в повідомленні, респонденти продовжували очікувати збільшення, хоча й нижчими темпами, обсягів виробленої продукції та нових замовлень на продукцію. Покращилися і були позитивними оцінки щодо залишків готової продукції.

Сектор сфери послуг – єдиний, чий секторальний індекс зріс у листопаді – з 47,2 пунктів у жовтні до 48,4 у листопаді. Підприємства сфери послуг послабили песимістичні оцінки результатів своєї діяльності, у зв’язку з очікуваннями зростання обсягу наданих послуг і пом’якшенням оцінки щодо скорочення кількості нових замовлень. Також постачальники послуг не очікують змін обсягу послуг у процесі виконання.

Респонденти очікують зростання цін на власну продукцію та тарифів на послуги на тлі подальшого збільшення закупівельних цін.

Згідно з опитуванням, оцінки зайнятості залишаються стриманими. Зазначається, що керівники всіх секторів продовжують очікувати скорочення загальної чисельності працівників, найбільше – у секторі будівництва.

НБУ уточнив, що щомісячне опитування підприємств проводилося з 6 по 23 листопада. У ньому взяли участь 460 підприємств. Серед опитаних підприємств 44,6% – компанії промисловості, 27,2% – сфери послуг, 23,7% – торгівлі, 4,6% – будівництва; 33,3% респондентів – великі підприємства, 28,9% – середні, 37,8% – малі.

При цьому 31,1% опитаних підприємств здійснюють експортні та імпортні операції, 9,6% – лише експортні операції, 17,4% – лише імпортні операції, 41,3% – не здійснюють зовнішніх економічних операцій.

Джерело: https://bank.gov.ua/ua/news/all/biznes-zberig-strimani-otsinki-rezultativ-svoyeyi-diyalnosti–pidsumki-opituvannya-pidpriyemstv-u-listopadi