October 30, 2024
Економіка

Ferrexpo в судах намагається скасувати арешт 50,3% у своїх ГЗК у справі "ФіК" про стягнення 46 млрд грн з Жеваго

Сер 8, 2023

Київ. 8 серпня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Гірничорудна компанія Ferrexpo з активами в Україні в судах різних інстанцій намагається скасувати арешт 50,3% часток у своїх гірничо-збагачувальних комбінатах (ГЗК), ухвалений як забезпечувальний захід за позовом Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) про стягнення з Костянтина Жеваго як ексвласника виведеного з ринку банку “Фінанси та Кредит” (“ФіК”) 46 млрд грн.

Згідно з піврічним звітом Ferrexpo, за позовом ФГВФО було накладено обмеження на акції, що належать Ferrexpo AG (FAG), швейцарської дочірньої компанії групи, в трьох основних операційних дочірніх компаніях в Україні, на частку яких припадає 50,3% акцій кожної дочірньої компанії.

На підставі згодом опублікованої судової постанови в українському офіційному реєстрі судових рішень, Господарський суд Києва ухвалив заарештувати 50,3% акцій FAG у кожному ГЗК – Полтавському, Єристівському та Біланівському, які опосередковано належать Костянтину Жеваго через Ferrexpo AG. Згідно з постановою суду також забороняється ПГЗК, ЄГЗК і БГЗК вносити зміни до розмір їхніх статутних капіталів.

У звіті компанії зазначається, що постанова суду не впливає на володіння акціями цих трьох дочірніх компаній групи в Україні, але забороняє продаж часток FAG у розмірі 50,3%.

На додаток до цього обмеження, що стосується 50,3% акцій FAG, постанова суду також містить заборону на відчуження компанією Ferrexpo plc своїх акцій у FAG. Постанова суду також забороняє Fevamotinico S.a.r.l. продаж своїх акцій у Ferrexpo plc.

“На дату затвердження цієї проміжної скороченої консолідованої фінансової звітності група не має і ніколи не мала наміру передавати акції ПГЗК, ЄГЗК, БГЗК або FAG. Група не очікує, що рішення суду вплине на її діяльність”, – йдеться в піврічному звіті.

Також повідомляється, що дочірні компанії групи, яких стосуватиметься постанова суду, зокрема FAG, 21 березня 2023 року подали апеляції в Україні для зняття обмежень. 21 червня 2023 року відбулося слухання в Північному апеляційному господарському суді, який визнав FAG і три українські дочірні компанії третіми сторонами в цьому судовому процесі. Суд 26 липня 2023 року відмовив у задоволенні апеляцій FAG, ПГЗК, ЄГЗК і БГЗК щодо зняття арешту з 50,3% КК.

“Дочірні компанії групи готують касаційну скаргу до Верховного Суду України, яка, як очікується, буде подана пізніше в серпні 2023 року. Беручи до уваги, що в минулому групі вдавалося скасовувати аналогічні судові постанови, керівництво вважає, що група знову доможеться успіху у скасуванні таких обмежень”, – констатується у звіті.

Як повідомлялося, ФГВФО на початку січня цього року подав позов до госпсуду Києва проти Жеваго про відшкодування збитків “ФіК” і його кредиторів на суму майже 46 млрд грн. Цих збитків було завдано банку шляхом систематичного кредитування пов’язаних із Жеваго позичальників і перерахування коштів компаніям-нерезидентам, які належать йому ж, без належного забезпечення, що має ознаки фіктивності, стверджує Фонд.

Госпсуд 3 березня як забезпечувальний захід ухвалив постанову про арешт активів Жеваго у вигляді 50,3% від статутного капіталу трьох підприємств: ПрАТ “Полтавський ГЗК”, ТОВ “Єристівський ГЗК” і ТОВ “Біланівський ГЗК”, що побічно належать йому через Ferrexpo. Боржниками у цій справі зазначені також Ferrexpo AG (Швейцарія), Ferrexpo Plc (Велика Британія), Ferrexpo Plc (Велика Британія), що котирується на Лондонській фондовій біржі, Fevamotinico SaRL (Люксембург) і Minco Trust (Сінгапур).

ФГВФО вказував, що суд врахував надане Фондом підтвердження того, що відповідач протягом тривалого часу намагався у різний спосіб приховувати факт володіння належним йому майном, за рахунок якого в майбутньому можуть бути задоволені позовні вимоги.

Також повідомлялося, що Національний банк України 17 грудня 2015 року за пропозицією ФГВФО ухвалив постанову №898 про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію “ФіК”, бенефіціаром якого був народний депутат Верховної Ради VIII скликання і виконавчий директор гірничорудної компанії Ferrexpo Жеваго.

У березні 2016 року ліквідатор банку звернувся із заявою про злочин через списання з коррахунків у Meinl Bank AG і Bank Frick & Co AG коштів банку на $113 млн нібито за неповернення компанії Nasterno Commercial Ltd. кредитів цим банкам під заставу на коррахунках “ФіК”.

За цим епізодом у вересні 2019 року Державне бюро розслідувань оголосило підозру Жеваго, а в липні 2021-го оголосило його в міжнародний розшук. У грудні 2022 року його затримали на гірськолижному курорті “Куршавель” (Франція) за запитом про екстрадицію, однак потім суд відмовився задовольнити український запит.