Fitch підтвердило рейтинг "Укрзалізниці" на рівні "CC" на тлі покращення фінрезультатів у I півріччі
Київ. 6 вересня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings підтвердило довгостроковий рейтинг дефолту емітента (РДЕ) в іноземній валюті АТ “Укрзалізниця” (УЗ) на рівні “СС”.
Як зазначено в повідомленні агентства Fitch Ratings наприкінці минулого тижня, рейтинг кредитоспроможності (Standalone Credit Profile, SCP) “Укрзалізниці” змінено з “СС” на “СС-СС” на тлі кращих, ніж очікувалося, результатів УЗ за перше півріччя 2023 року та оновленого прогнозу на весь рік.
В агентстві зазначили, що очікуване покращення фінансового становища УЗ послабить тиск на ліквідність, але не зніме повністю загрози дефолту в середньостроковій перспективі. Навіть з урахуванням зовнішньої допомоги та допомоги від держави вийти на беззбитковість УЗ у 2023 році не вдасться.
“Ми, як і раніше, очікуємо негативного чистого результату у 2023 році, незважаючи на поліпшення проміжних показників. Операційний прибуток у 2022 році містив гранти держави розміром 9,7 млрд грн, без яких компанія не змогла би підтримувати прибуткову діяльність. Ліквідність набагато краща, ніж на початку 2023 року, але великою мірою це пов’язано зі збільшенням прямого боргу і зовнішньої підтримки”, – зазначено в повідомленні.
Покращення фінансових результатів УЗ очікується у зв’язку з відновленням попиту на вантажні та пасажирські перевезення після їх зниження в перші місяці повномасштабного вторгнення. За даними Fitch, УЗ планує у 2023 році збільшити виручку на 16% за рахунок зростання доходів від вантажоперевезень (82% операційних доходів на них). Цьому сприятиме і підвищення тарифів на них, яке відбулося минулого року. Обсяг надходжень від пасажирських перевезень у 2023 році, як очікується, зросте на 15%.
У повідомленні Fitch зазначено, що капітальні витрати УЗ на 2023 рік (переважно на відновлення, ремонт і технічне обслуговування) було скорочено на 25% через повільніше, ніж очікувалося, виконання робіт. Утім, виконання і цього плану може бути переглянуто, залежно від держфінансування (близько 50% запланованого обсягу робіт).
Водночас непогашений борг УЗ на кінець липня збільшився до 42,2 млрд грн.
“Компанія погасила близько 1 млрд грн боргу за кредитними лініями, але залучила EUR99 млн (близько 4 млрд грн) від Європейського банку реконструкції та розвитку. До кінця 2023 року прямий борг має збільшитися до 59 млрд грн, але не більше за спочатку очікувані 66 млрд грн”, – зазначено в повідомленні Fitch.
Частка LPN (євробондів) у сумі боргу УЗ станом на кінець липня знизилася з 85,4% (на кінець 2022 року) до 77,5%. Частка боргу в іноземній валюті, навпаки, зросла з 94,3% (на кінець 2022 року) до 96,6%.
“УЗ значно схильна до валютного ризику, оскільки отримує доходи переважно в національній валюті”, – зазначили у Fitch.
Згідно з прогнозами рейтингового агентства, співвідношення чистого скоригованого боргу до EBITDA у 2023 році становитиме 4,8x через повільне відновлення доходів.
Раніше Fitch Ratings знизило довгостроковий рейтинг дефолту емітента в іноземній валюті УЗ з “C” до “Обмежений дефолт” (RD), проте після досягнення домовленості з тримачами двох випусків єврооблігацій (LPN) на $895 млн із погашенням у 2024-му та 2026 роках про відтермінування виплат за ними на 24 місяці, підвищило довгостроковий рейтинг до “СС”, а кредитоспроможність – до “СС”.
УЗ наприкінці січня оформила угоду з власниками двох випусків єврооблігацій на $895 млн про відтермінування купонних виплат і погашення за ними на 24 місяці. Згідно з ними, нова дата погашень облігацій на $594,9 млн зі ставкою 8,25% – 9 липня 2026 року, а облігацій на $300 млн зі ставкою 7,87% – 15 липня 2028 року. Виплату купонного платежу відкладено на 24 місяці – до 9 січня 2025 року для облігацій із позики з терміном погашення у 2026 році й до 15 січня 2025 року для облігацій із позики з терміном погашення у 2028 році.